Z Cannes odjely protestující feministky, ale jako za starých dobrých šedesátých let se na plátna vrátila politika. I když v umírněnější podobě, než tomu bylo za časů Jean-Luca Godarda rozřezávajícího plátno a vyzývajícího na pěstní souboj kdekoho.

Dva pokusy o politický film - jeden seriózní a radostně subverzivní, druhý pozérský a populisticky naivní - vstoupily v uplynulých dnech do canneské soutěže v podobě sociální komedie Podíl pro anděly (The Angels' Share) britského režiséra Kena Loache a Zabít je jemně (Killing Them Softly) Američana Andrewa Dominika s Bradem Pittem coby politickým komentátorem.

První scéna a pak už jen opáčko

Killing Them Softly, druhá spolupráce Pitta s Dominikem, je brutální a upovídaná gangsterka s politickými ambicemi. Příběh o dvojici zlodějíčků živořících na okraji amerického snu, kteří okradou mafii a zaplatí za to z rukou profesionálního zabijáka (Pitt), se paralelně proplétá se současnou či bolestivě nedávnou ekonomickou situací ve Spojených státech.

Dvě roviny, z nichž cílem té gangsterské je metaforicky zrcadlit sociální nespravedlnost ekonomické krize a převládající nemilosrdný étos zákona silnějšího, tvůrci jasně nastaví hned v úvodní scéně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.