Hlavní cenu, Zlatou palmu, na mezinárodním filmovém festival v Cannes dostal snímek Amour (Láska) Rakušana Michaela Hanekeho. Na závěr 65. ročníku festivalu to v neděli večer oznámila porota vedená italským režisérem Nannim Morettim. Pro rakouského tvůrce je to jeho již druhá Zlatá palma, tu první získal v roce 2009 za film Bílá stuha.

Francouzsky mluvený snímek Amour bez sentimentu a přitom mimořádně působivě líčí, jaký dopad má na vztah dvou milujících se starých lidí zhoršující se zdraví manželky a blížící se smrt.

Moretti při předávání ceny zdůraznil "zásadní přínos" obou hlavních představitelů. Hlavní role hrály legendy francouzského filmu, jednaosmdesátiletý Jean-Louis Trintignant a pětaosmdesátiletá Emmanuelle Rivaová. Oba se k režisérovi na pódiu připojili při přebírání ceny. Trintignant při ceremoniálu připomněl také přínos další slavné francouzské herečky Isabelle Huppertové, která ve filmu hraje jeho dceru.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si z Cannes společně odnášejí Rumunky Cosmina Strataová a Cristina Fluturová za film o střetu lásky a víry După Dealuri (Za kopci). Režisér tohoto snímku Cristian Mungiu si odnesl také cenu za nejlepší scénář. 

Za nejlepší mužský herecký výkon byl oceněn šestačtyřicetiletý Dán Mads Mikkelsen, který v dramatu Thomase Vinterberga Jagsen (Lov) hrál muže nespravedlivě obviněného ze zneužívání dětí.

Nejlepším režisérem byl vyhlášen Mexičan Carlos Reygadas za snímek Post Tenebras Lux.

Velkou cenu dostal italský režisér Matteo Garrone za satiru Reality o neapolském prodavači ryb posedlém reality TV.

Komedie o nezaměstnaných mladých v Glasgowě, ale také o ochutnávání whisky britského režiséra Kena Loache The Angels' Share (Andělský podíl) dostala cenu poroty. "Kino není jen zábava, ukazuje nám, kdo jsme," řekl Loach.

Festival skončil promítáním snímku Therese Desqueyrouxová režiséra Claudea Millera, který před měsícem zemřel. 

Související