Hollywoodský režisér Tony Scott, bratr slavnějšího Ridleyho, spáchal sebevraždu skokem z mostu nedaleko Los Angeles. V pondělí nad ránem o tom informovaly tiskové agentury s odvoláním na úřad soudního lékaře.

Mezi nejznámější Scottovy filmy patří akční snímek Top Gun, komedie s Eddiem Murphym Policajt v Beverly Hills II nebo romantické krimi Pravdivá romance, jenž napsal Quentin Tarantino. Jeho oblíbeným hercem byl Denzel Washington, jenž mu hrál celkem ve čtyřech filmech (naposledy thrilleru Nezastavitelný).

Podle BBC se Scottovy filmy vyznačovaly rychlým akčním tempem, umocněným hbitým střihem a použitím digitálních efektů.

Soudní lékař okrsku Los Angeles Joe Bale potvrdil, že Scottova nedělní smrt je vyšetřována jako sebevražda. Podle oficiálních informací, které citovala agentura AP, skočil osmašedesátiletý Scott z mostu Vincent Thomas Bridge, který spojuje San Pedro a Terminal Island v Los Angeles.

Policie si dopis nechává

Uvnitř režisérova černého vozu značky Toyota Prius, který zůstal na mostě, byl podle policistů dopis na rozloučenou. Text zatím zveřejněn nebyl.

Režisérovo tělo se pobřežní hlídce podařilo najít s pomocí sonaru v kalných vodách asi čtyři hodiny poté, co z mostu skočil, a následně bylo předáno k pitvě. Ta se podle agentury Reuters ještě nekonala.

Tony Scott se narodil v roce 1944 v britském městečku North Shields. Vystudoval umění na londýnské Královské akademii umění a chtěl se stát malířem, ale starší bratr Ridley jej nasměroval k filmu.

Během následných dvaceti let se z něj stal vyhledávaný režisér reklam u komerční společnosti Ridley Scott Associates a záhy nato přišly první nabídky z Hollywoodu. Od osmdesátých let se v něm Scott uchytil. Natočil nejprve snímek Hlad s Davidem Bowiem a Catherine Deneuve, později akční hit Top Gun s Tomem Cruisem a záhy nato Policajta v Beverly Hills II s Eddiem Murphym.

Rozhovorem z doby před premiérou Déjà Vu (2006)


Od De Nira k seriálům

V devadesátých letech se podepsal například pod Pravdivou romanci, jejíž scénář napsal Quentin Tarantino, a především thrillerové filmy typu Krvavého přílivu s Genem Hackmanem a Denzelem Washingtonem.

CO NATOČIL TONY SCOTT

1983 Hlad

1986 Top Gun

1987 Policajt v Beverly Hills II

1993 Pravdivá romance 

1995 Krvavý příliv

1998 Nepřítel státu

2001 Spy Game

2004 Muž v ohni

2006 Déjà Vu

2009 Únos vlaku 1 2 3

2010 Nezastavitelný

Výběr z filmografie Tonyho Scotta

V amerických kinech se ale dařilo i snímku Fanatik s Robertem De Nirem či v roce 1998 konspirativnímu thrilleru Nepřítel státu s Willem Smithem v hlavní roli.

Úspěch měla Spy Game z roku 2001 nebo akční film Domino (2005) s herečkou Keirou Knightley. V letech 2005-2010 se Tony Scott s bratrem Ridleym jako spoluproducenti podíleli na vzniku seriálu Numb3rs (Tony Scott režíroval první epizodu jeho čtvrté sezony).

V roce 2009 se jako výkonný producent podepsal pod vznikem právnického seriálu The Good Wife.

V kuloárech se už přes rok mluvilo o tom, že vznikne pokračování Top Gun opět s Tomem Cruisem. Režisér Tony Scott byl přirozeně mezi těmi, kdo se na snímku měli podílet. 

S bratrem Ridleym provozoval také producentskou společnost Scott Free Productions. Nejnověji se měli podílet na snímku Killing Lincoln podle knižního bestselleru Billa O'Reillyho.

Na úmrtí reagovali režisér Duncan Jones a skladatel Ron Howard

Kondolence přidali herec Stephen Fry a režisér Michael Moore

Připojili se režisér Edgar Wright i herec Elijah Wood...

... i režisér Robert Rodriguez


Související