Letošní sezóna filmových festivalů stále nekončí. Po Fresh Film Festu, který na přelomu srpna a září představil nejlepší studentské a debutové filmy, a Das Filmfestu, tradiční říjnové přehlídce německojazyčné tvorby, čekají české diváky ještě Mezipatra.

Třináctý ročník queer filmového festivalu se odehraje až v listopadu, vědět o sobě však dává už od léta.

Strhávání plakátů

Studio Najbrt zaujalo svým plakátem k letošnímu ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech všechny minimalisty. Představilo totiž prázdnou, bílou plochu s číslem 47 uprostřed. Jednoduchého grafického pojetí v červenci využili organizátoři Mezipater pro marketingovou kampaň.

Vytvořili šesticí plakátů, jež využívaly oficiálního designu karlovarského festivalu, ale číslu ročníku dávaly nový význam. Z plakátů Mezipater tak například znělo, že „47 % vašich přátel neví, co znamená queer“, případně že „47 vykouří Bartoška každý den“.

Svým způsobem šlo o guerilla marketing, jelikož výlep probíhal bez souhlasu vedení karlovarského festivalu. „Plakáty jsme vylepili po Thermalu, bylo jich asi šest nebo sedm. Někdo nám je ale strhal ze stěn. Věříme, že to byli fanoušci, kterým se postery líbily, nikoliv varská festivalová produkce, které bychom se rozhodně nechtěli dotknout,“ říká zástupce PR oddělení Mezipater Jan Škoda a dodává: „Pak jsme je po domluvě s provozovatelem Aeroportu vylepili v tamních party prostorách, tam vydržely tak hodinu. Lidé je strhali, snad znovu s tím, že je naše výtvory zaujaly a bavily.“

„Devianti“ píší Klausovi

V srpnu a září potom propagace letošního ročníku Mezipater pokračovala, když se v rámci fotoakce Řekni to Klausovi vyfotila přibližně stovka lidí se sdělením pro prezidenta republiky. Každý tak mohl vyjádřit nesouhlas s postojem Václava Klause vůči sexuálním menšinám.

„Se vzkazy se nefotili jen gayové a lesby, fotky nám zasílaly mladé rodiny s dětmi, které ‚homosexuálové nijak neohrožují‘ či rodiče homosexuálních dětí, kteří ‚si myslí, že je fajn, že je jejich dcera na holky‘,“ komentuje akci Jan Škoda.

„Koresponduje to i se samotnými Mezipatry, na něž zdaleka nechodí pouze publikum, které se považuje za homosexuální, to potvrzují naše výzkumy. Festival je otevřený úplně všem.“

Z fotek následně vznikl kalendář, který organizátoři 3. října předali Kanceláři prezidenta republiky na Pražském hradě. „Kalendář jsme podali na podatelně a doufáme, že ho pan prezident viděl,“ potvrzuje Škoda

V daru Mezipater Klausovi můžeme číst vzkazy jako „Neprotestujte proti oteplování“ nebo „Nejsem deviant, jsem lesba“.

Festival Mezipatra začne 8. listopadu v Praze, po týdnu se přesune do Brna. Tématem letošního ročníku je "Moc, manipulace, šílenství“.

Související