Společnost Walt Disney Company se v úterý večer postarala o hollywoodské překvapení roku, když oznámila, že za 4,05 miliardy dolarů (cca 78 miliard korun) odkoupí filmové studio Lucasfilm Ltd. To doposud vlastnil producent a režisér George Lucas, duchovní otec ságy Hvězdné války.

Pro fanoušky je ale důležitější to, co už od osmašedesátiletého filmaře snad nikdo nečekal. Lucas totiž svolil, aby vznikla další trilogie Hvězdných válek. Sám bude při jejím vzniku sloužit jako konzultant, sedmá epizoda přijde do kin v roce 2015. Epizody VIII, IX a další filmy mají následovat v pravidelných dvouletých až tříletých intervalech.

Využijeme postavy

"Naším cílem je, abychom do kin každé dva nebo tři roky pouštěli nový film ze ságy Star Wars," uvedl předseda Walt Disney Company Robert A. Iger. Nová trilogie už do distribuce zamíří pod hlavičkou Disney-Lucasfilm.

Podle Disneyho se fanoušci nemají čeho obávat. "V minulosti jsme mnohokrát dokázali, že umíme docenit význam ikonických postav a využít je tak, aby dávaly smysl," dodává Iger.

Star Wars mají novou šéfovou

Viceprezident Walt Disney Company Jay Rasulo potvrdil, že ačkoliv Lucasfilm vlastní práva i na sérii s Indiana Jonesem, jeho firma obchod uzavřela výhradně kvůli Star Wars.

"Při vyjednávání ceny jsme se zaměřili takřka výhradně na obchodní potenciál ságy Star Wars, která skýtá řadu příležitostí, jak vyprávět nové příběhy - a to na všech možných platformách," tvrdí Rasulo.

Co bude se seriálem?

Už v roce 2005 George Lucas oznámil, že chystá hraný televizní seriál ze světa Hvězdných válek. Měl by se odehrávat během devatenácti let mezi filmovou Epizodou III a IV. Na serveru IMDb.com má seriál pracovní název Underworld, nejspíš proto, že podle Lucasových starších vyjádření měl vyprávět především příběhy "z podsvětí" a líčit například dobrodružství nájemných lovců či šedých eminencí z planety Coruscant. Objevit se tu mají i postavy z filmů (například mladý lovec lidí Boba Fett nebo kapitán ostrahy Typho), ačkoliv TV seriál chce především uvést nové hrdiny. Podle producenta Ricka McCalluma by se seriál měl natáčet v České republice.

Naznačuje tím, že Hvězdné války budou dál pronikat i do světa videoher, televizních seriálů či komiksů. Producent série Rick McCallum, který v uplynulých letech několikrát navštívil Česko, již dříve potvrdil, že se chystá hraný seriál ze světa Star Wars. Natáčet by se měl právě v České republice, kde McCallum společně s producentem Lucasem naposledy vyráběli válečný film Red Tails.

"Už třicet pět let mě těší, že Hvězdné války jsou stále oblíbené. Teď nadešel čas pro to, abych je předal i další generaci filmařů. Věřím, že pod vedením nové šéfky Lucasfilmu Kathleen Kennedyové a pod hlavičkou Walta Disneyho budou Hvězdné války žít a kvést ještě po několik dalších generací," uvedl Lucas, který dostane polovinu částky v penězích a polovinu ve formě asi 40 milionů akcií Disneyho.

Kathleen Kennedyová, kterou Lucas začátkem letošního roku jmenoval za svého nástupce, se bude přímo starat o rozvoj značky Star Wars, která v kinech celkově utržila 4,4 miliardy dolarů.

Kromě toho Kennedyová zaujme post prezidentky Lucasfilmu, což znamená, že se bude přímo zodpovídat pouze samotnému řediteli Walt Disney Studios Alanu Hornovi.

Co všechno Disney dostane

Na Disneyho v rámci transakce přechází vlastnická práva nejen na filmy Star Wars a Indiana Jones, ale i vše s nimi spojené: trikové studio Industrial Light & Magic, zvukové studio Skywalker Sound, webová společnost Lucas Online, digitální animační firma Lucasfilm Singapore. A samozřejmě všechny videohry nebo hračky. Smlouva se vztahuje i na atrakce nalézající se v Disneyho zábavních parcích v Anaheimu, Paříži nebo v Tokiu.

Jak upozorňuje server Hollywood Reporter, zpráva o koupi Lucasfilmu ze hry zřejmě nadobro vyšachuje společnost 20th Century Fox, která dříve Hvězdné války distribuovala. Naposledy do kin uvedla trojrozměrnou verzi Epizody I a distribuovat měla i chystané 3D předělávky Epizody II a III, které budou mít premiéru 20. září a 11. října 2013.

Nejasný je také osud animovaného seriálu Star Wars: Clone Wars, který se vysílá na kanálu Cartoon Network. Ten totiž provozuje Disneyho úhlavní konkurent Turner Broadcasting spadající pod koncern Time Warner. První díl páté řady seriálu měl premiéru 29. září.

Koupě Lucasfilmu je důležitým krokem i pro rozvoj Walt Disney Company, která takto odkoupila již studia Pixar Animation (v roce 2006 za 7,4 miliardy dolarů) a naposledy Marvel Entertainment (v roce 2009 za 4 miliardy dolarů).

"Tím, že do svého portfolia přidáváme Lucasfilm, nabídneme svým konzumentům ještě širší a rozmanitější zábavní obsah než dříve, a lépe tak dostojíme požadavkům našich akcionářů," uvádí Disney v tiskové zprávě. Prodej Lucasfilmu schválil George Lucas coby majitel 100 procent akcií firmy. Celou transakci ještě musí potvrdit americký regulační úřad.

George Lucas a Kathleen Kennedyová mluví o budoucnosti Star Wars

Bob Iger oznamuje koupi Lucasfilmu