Německému obchodníkovi Oskaru Schindlerovi už zajistil místo v populární historii Steven Spielberg. Teď přišla řada na Leopolda Sochu, správce kanalizačního systému v polském Lvově a oportunistického zlodějíčka, jenž během druhé světové války v kanálech Němci okupovaného města schovával skupinku Židů.

"Ujala" se ho režisérka Agnieszka Hollandová snímkem V temnotě. Český distributor snímek ostatně avizuje jako polskou civilní odpověď na hollywoodsky epický Schindlerův seznam.

Ošidná past

I sama Hollandová uvádí jako svou hlavní tvůrčí motivaci touhu natočit antihollywoodský film o holokaustu. Bez angličtiny, hvězd, zjednodušujícího hrdinství a schematických melodramat.

I když je třeba brát vymezování se vůči Spielbergovu opusu s rezervou jako součást folklorních kulturních šarvátek i marketingových strategií, ze tmy lvovských kanálů se vynořuje Hollandové pod rukama nečekaně silné drama, jemuž se daří unikat žánrovému klišé.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.