Otevřeným dopisem vyjádřili slovenští filmaři ostrý nesouhlas s přístupem české hlavy státu k otázce financování kinematografie.

"Žádná evropská země nepřistoupila ke zrušení podpory své filmové tvorby. Je to nevyhnutelné, pokud chcete uchovat a plynule pokračovat v tvorbě svého kulturního dědictví pro další generace," píše se ve výzvě, kterou podpořilo šest institucí včetně státního Slovenského filmového ústavu. Signatáři výzvy také poukázali na to, že poskytování finanční podpory umožňuje filmařům vstupovat do společných projektů.

Za málo peněz hodně muziky

Klaus své veto odůvodnil tím, že filmový průmysl je standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, který by měl být financován z veřejných zdrojů. Podle prezidenta není problémem filmařů nedostatek financí, ale chybějící invence. "I za málo peněz lze natočit velmi dobrý film," tvrdí.

Zákon kromě jiného předpokládal, že státní fond kinematografie by na podporu výroby filmů dostával až 300 milionů korun ročně, polovinu od komerčních televizí. Po prezidentském vetu Nečasův kabinet tento týden přerušil projednávání návrhu ministerstva kultury, aby stát více přispěl do fondu kinematografie a na takzvané filmové pobídky.

Ivana Laučíková ze slovenské Asociace producentů animovaných filmů, která výzvu také podpořila, řekla, že situace v Česku a na Slovensku v oblasti filmu je podobná a že filmaři se bez podpory státu neobejdou.

Nefunkční systém

Program podpory filmového průmyslu v ČR funguje od roku 2010, lidé z oboru ale kritizují jeho nesystematičnost. O vyčleněné sumě pro každý rok se rozhoduje vždy až se státním rozpočtem.

Na Slovensku podporu filmařské tvorby zajišťuje od roku 2009 Audiovizuální fond, jenž je financován kromě jiného z příspěvků televizí, které do něj odvádějí stanovený podíl příjmů z reklamy. "Bez něj bychom na slovenskou kinematografii dnes už jen vzpomínali," uvedli slovenští filmaři.

Původní tvorbu slovenská vláda zase podporuje prostřednictvím zvláštní smlouvy s veřejnoprávní televizí a rozhlasem. Navzdory tomu na Slovensku vzniká mnohem méně filmů než v ČR, vícero známých slovenských herců si v uplynulých letech zahrálo ve snímcích českých režisérů.