Epizodu jako stvořenou pro hollywoodský film obsahovala íránsko-americká krize z konce sedmdesátých let, kdy Írán držel padesátku amerických diplomatů jako rukojmí. Epizodu, jež se až do roku 1997 - než ji odtajnil prezident Bill Clinton - skrývala v archivu CIA pod razítkem "top secret".

Šest diplomatů, kteří utekli z ambasády obsazené íránskými demonstranty požadujícími vydání šáha Pahlávího, se podařilo po měsících skrývání v domě kanadského velvyslance vyvést ze země. V "přestrojení" za kanadský filmový štáb chystající "napodobeninu Hvězdných válek za dvacet milionů dolarů".

S pomocí experta CIA Tonyho Mendeze, který plán vymyslel. Kvůli misi vzniklo za asistence maskéra Johna Chamberse, držitele Oscara za Planetu opic, falešné studio, scénář, producent, falešné články v časopise Variety. A nakonec o ní nevyhnutelně vznikl i hollywoodský film nazvaný Argo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.