O špičkových politicích vznikají vesměs jízlivé karikatury, úhledné romance nebo prostoduché akční pohádky. Francouzský scenárista a režisér Pierre Schöller ve filmu Ministr, který je v českých kinech, s takovými zjednodušenými obrazy bezděčně polemizuje.

Z aktérů mocenských her nedělá nemohoucí šašky ani zkorumpované zloduchy. Nevidí je jako apriorní zbabělce ani jako ideály ctnosti. Ukazuje je jako vykonavatele lákavé i nevděčné profese, kterou obestírá aureola zázračného vlivu. A v dnešním Česku také pachuť malicherných šarvátek, kmotrovských intrik a bezpracných zisků.

Mírnit, mírnit, mírnit

Ústřední postavou snímku - stylizovaného jako absurdní reportáž - je fiktivní ministr dopravy Bertrand Saint-Jean (ve skvělém podání belgického herce Oliviera Gourmeta), zakleslý do přediva profesních i soukromých dilemat.

V jedné z úvodních scén odcestuje během mrazivé noci k nehodě autobusu, který se zřítil ze silnice v Ardenách. Už v těchto chvílích se projevuje dvojznačně: s přispěním poradců se stará o vlastní image, nad těly obětí si však zároveň uvědomí, co znamená smrt.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.