Fanoušky Hobita před premiérou první části nové fantasy trilogie až neuvěřitelně zajímalo, jak bude vypadat drak Šmak a kdy se objeví. Peter Jackson se rozhodl je dál napínat. Hlavního ničitele cesty Bilba Pytlíka "tam a zase zpátky" nechal ve filmu jen tušeného. Chrlí oheň na trpaslíky a na konci otevře své ikonické oko, ale vidět není. Je to zkrátka jen první díl.

Na první pohled je zřejmé, že Jackson zvolil pro začátek Hobita opatrnost. Našlapování po špičkách zpět do Středozemě, kterou novozélandský režisér tak brilantně vytvořil v Pánovi prstenů, ostře kontrastuje s burácivým dupáním draka Šmaka, jenž zničí a ovládne trpasličí říši "Pod horou".

Šmaka přeskakovat

Překladatelé Tolkienovy knihy zvolili pro hlavního padoucha, který se v originálu nazývá Smaug, foneticky příbuzné pojmenování. Z dnešního pohledu je Šmak nešťastné jméno. Zní až příliš pohádkově. Když ho některá z postav Jacksonova filmu vysloví, dospělá část publika cítí nepříjemné zcizení.

Je proto zřejmě lepší vidět film v originálním znění a při čtení titulků Šmaka rychle přeskakovat. Neveřejná prezentace první části trilogie Hobit: Neočekávaná cesta však byla promítána s dabingem. Do široké tuzemské distribuce vstoupí ve čtvrtek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.