Pí je matematická konstanta. Iracionální číslo, jehož hodnotu loni počítače vyčíslily s přesností na deset miliard desetinných míst. Přesto to není jeho konečná hodnota. A nikdy nebude. Pí je - stejně jako život - konstanta, jež není zcela jasná.

I proto je Pí přezdívka hlavního hrdiny - náhrada za Piscine, ideální terč nadávek na školním hřišti - novely Yanna Martela Pí a jeho život oceněné v roce 2002 Man Booker Prize. Její filmová adaptace v režii Anga Lee měla včera světovou premiéru strategicky načasovanou na závěr roku s jedním tygřím okem upřeným na ceny Americké filmové akademie.

Martelův román, jehož srdcem je cesta trosečníka napříč Pacifikem na člunu sdíleném s bengálským tygrem, vypráví i o tom, že život nejde vměstnat do číselné sekvence a vysvětlit v jeho úplnosti pouze racionalitou vědy. Že je potřeba cosi navíc.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.