Ve věku sedmdesáti sedmi let zemřel režisér a dokumentarista Paulo Rocha, jeden z průkopníků portugalské filmové nové vlny. Jak připomíná nekrolog v deníku Le Monde, Rochu nejvíc inspirovaly francouzská nová vlna a italský neorealismus.

Rochovy filmy částečně vycházely z dětství, které strávil koncem třicátých let v rodném Portu. Coby značně introvertní dítě od osmi let začal psát povídky, byl fascinován pouličním životem a atmosférou města, jeho architekturou i světlem, které se pak snažil navodit ve svých filmech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jeho filmy byl ovlivněné Japonskem, kde strávil značnou část života v exilu. Přesto bývá režisér a dokumentarista Paulo Rocha považován za portugalského autora. Jeho snímky z šedesátých let v autoritářském režimu předznamenaly nástup nové filmové vlny.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.