Čáslavský se od 80. let objevoval na televizních obrazovkách coby odborník na československý film v pořadu Videostop, který moderoval Jan Rosák. Za svůj přínos pro televizní tvorbu byl v roce 2009 uveden do Dvorany slávy ankety TýTý. Ve věku 75 let zemřel v noci na středu v nemocnici v Motole po dlouhé nemoci. 

Čáslavský se specializoval na němý film a americkou grotesku. Moderoval také pořad Hledání ztraceného času, který ukazoval filmové záběry hlavně z dob meziválečného Československa.

Zaprášené filmové kotouče, slovníky, encyklopedie, staré noviny a pohlednice mu učarovaly už před mnoha lety. Nikdy se nesmířil s tím, že se z krátkých zpravodajských filmů a žurnálů natočených do roku 1945 zachovala zhruba jen pětina. Ač to zní jako vtip, celuloid, z nichž byly vyrobeny, byl tehdy totiž výhodným výkupním artiklem, a tak oblíbené filmy pro pamětníky končily v obyčejném "šůvixu" neboli krému na boty.

"Filmová surovina se tehdy vykupovala za korunu kilo a továren na její zpracování tady v jednu dobu bylo asi dvacet," řekl Čáslavský.  

Odborník na němé období

Čáslavský se narodil 28. ledna 1937 v Lipnici nad Sázavou. O obrázky na celuloidu se zajímal od mládí. Maturoval na slavné čimelické filmové škole, poté několik let pracoval jako asistent produkce i režie na Barrandově.

V roce 1963 zaznamenala jeho kariéra obrat, když nastoupil do archivu Čs. filmového ústavu. Už jako dítě prý tvrdil, že půjde k filmu, ale tehdy si naivně myslel, že to je ten biograf, který navštěvoval.

Jako asistent režie se spolupodílel na snímcích Smrt si říká Engelchen (1963), Kuřata na cestách nebo Červnové dny. Jako odborný poradce spolupracoval například na snímku Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

V archivu Československého filmového ústavu se specializoval na němé období, počátky kinematografie a americkou grotesku. Čáslavský byl nadšeným historikem a velkým propagátorem filmového umění.

Pro televizi mimo jiné připravil cyklus Vltava v obrazech či 228 dílů cyklu Komik a jeho svět, pracoval na Malé filmové historii. Byl rovněž autorem několika knih, například monografie o filmových rolích krále komiků Vlasty Buriana.

Karel Čáslavský vzpomíná na natáčení filmu Florenc 13,30

Podívejte se na krátký sestřih z pořadu Hledání ztraceného času