Na letošních Zlatých glóbech bodovalo drama Argo o íránské krizi s rukojmími. Získalo cenu pro nejlepší filmové drama i ocenění za režii Bena Afflecka. V kategorii pro nejlepší filmovou komedii či muzikál uspěli Bídníci. Naopak propadl favorizovaný historický snímek Lincoln, jenž ze sedmi nominací proměnil jenom jednu. Za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu si ji odnesl Daniel Day-Lewis.

Lincolnovi, který je s 12 nominacemi i favoritem letošních Oscarů, nepomohla ani překvapivá podpora Billa Clintona. Bývalý americký prezident snímek během ceremoniálu, který se odehrával v noci na pondělí v losangelském hotelu Beverly Hilton, představil. Podle ohlasů amerických filmových kritiků tím filmu režiséra Stevena Spielberga nicméně vydláždil cestu k Oscaru pro nejlepší film.

I tam s ním bude soupeřit Argo, které ale filmová akademie na rozdíl od poroty Zlatých glóbů nenominovala na cenu za nejlepší režii. Současné ocenění, na něž byl nominován i Spielberg, Kathryn Bigelowová či Ang Lee, je tak pro Afflecka velkou náplastí. Při jeho přebírání ale zněl skromně. "Na tom, jaká je to cena, vlastně nezáleží. Když se vaše jméno ocitne vedle lidí, kteří také byli nominováni (na letošní Zlaté glóby), je to výjimečný životní zážitek," řekl režisér a herec.

Seznam vítězů

Nejlepší drama
Argo
Nejlepší herečka – drama
Jessica Chastainová – Zero Dark Thirty
Nejlepší herec – drama
Daniel Day-Lewis – Lincoln
Nejlepší komedie nebo muzikál
Bídníci
Nejlepší herečka – komedie nebo muzikál
Jennifer Lawrencová – Terapie láskou
Nejlepší herec – komedie nebo muzikál
Hugh Jackman – Bídníci
Nejlepší animovaný film
Rebelka
Nejlepší zahraniční film
Láska
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Anna Hathawayová – Bídníci
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Christoph Waltz- Nespoutaný Django
Nejlepší režie
Ben Affleck – Argo
Nejlepší scénář
Quentin Tarantino  Nespoutaný Django
Nejlepší hudba
Mychael Danna - Pí a jeho život
Nejlepší originální píseň
Skyfall –  Skyfall (Adele a Paul Epworth)

TELEVIZE

Nejlepší drama
Homeland
Nejlepší herečka – drama
Claire Danesová – Homeland
Nejlepší herec – drama
Damian Lewis – Homeland
Nejlepší televizní seriál – komedie nebo muzikál
Girls
Nejlepší herečka – komedie nebo muzikál
Lena Dunhamová – Girls
Nejlepší herec – komedie nebo muzikál
Don Cheadle - House of Lies
Nejlepší minisérie nebo TV film
Game Change
Nejlepší herečka v minisérii nebo TV filmu
Julian Mooreová -  Game Change
Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu
Kevin Costner - Hatfields & McCoys
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Maggie Smithová - Downton Abbey
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Ed Harris - Game Change

Nejlepším zahraničním filmem se stala favorizovaná Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Cenu mu předal krajan, hvězda akčních filmů a bývalý politik Arnold Schwarzenegger. "Nikdy by mne nenapadlo, že dostanu v Hollywoodu cenu od Rakušana," podotkl Haneke.

Zlaté glóby udělují zahraniční novináři v Hollywoodu. Považují se za druhé nejdůležitější filmové ceny po Oscarech a za důležitý ukazatel oscarových favoritů. Na rozdíl od Oscarů se na nich oceňuje i televizní produkce. Letos se globy udělovaly už po sedmdesáté.

Uspěl boj s teroristy

V televizních kategoriích uspěl v dramatické kategorii stejně jako loni špionážní seriál Homeland o boji s terorismem. Nejlepším komediálním seriálem se pak stala série o mladých Newyorčankách nazvaný Girls, která se považuje za "odvázanější" a sprostší obdobu Sexu ve městě. Bodoval i televizní film Prezidentské volby líčící vstup Sarah Palinové do souboje o Bílý dům v roce 2008.

V hereckých kategoriích kromě Day-Lewise bodovala ještě Jessica Chastainová, která za ztvárnění agentky CIA ve filmu Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) o honu na teroristu Usámu bin Ládina získala ocenění pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu. Ceny za hlavní role v kategorii filmová komedie či muzikál si odnesl Hugh Jackman za Bídníky a Jennifer Lawrencová za Terapii láskou.

Ocenění za celoživotní dílo dostala v pouhých 50 letech herečka a režisérka Jodie Fosterová. V děkovné řeči poprvé na veřejnosti uvedla, že je lesba a její rodina to ví už dávno. Zároveň ale zdůraznila, že má právo na soukromí. Mluvila také o své tvorbě a blízkých. Mnoha přítomným herečkám při jejích slovech zvlhly oči. "Na dalších 50 let," zakončila Fosterová.

Přenos ve skluzu

Předávání cen poprvé moderovaly Tina Feyová a Amy Poehlerová, kolegyně z oblíbené parodické show Saturday Night Live. Ceremoniál přenášený televizní stanicí NBC byl ale neustále ve skluzu, takže se obě komičky pořádně dostaly ke slovu pouze na jeho začátku. Vtipkovaly přitom na adresu přítomných hvězd. Navázaly tak - byť poněkud krotčeji - na uvaděče předchozích tří ročníků Rickyho Gervaise.

Jeden z prvních vtipů směřoval na adresu režisérky thrilleru Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) Bigelowové, která kvůli tomuto filmu čelila kritice pro údajnou obhajobu mučení. "Pokud jde o mučení, věřím dámě, která strávila tři roky v manželství s (režisérem) Jamesem Cameronem," řekla Poehlerová. Hathawayová si zase od dvojice komiček vyslechla, že v muzikálu Bídníci vypadala tak osaměle a naprosto opuštěně, jako když s hercem Jamesem Frankem uváděla Oscary.