Ve věku osmdesáti let zemřel Nagisa Oshima (v českém přepisu Ošima), japonský filmový režisér, kterého silně ovlivnila francouzská nová vlna. O úmrtí informovala agentura AFP s odkazem na režisérovu rodinu.

Kjótský rodák Oshima vyrůstal u své matky a sestry, protože tatínek mu zemřel v šesti letech. Chvíli studoval práva, později se z něj stal zarytý levicový aktivista a až nakonec filmař. V padesátých letech pracoval jako asistent režisérů Kobayashiho a Hideo Oby, psal také filmové kritiky a učil se řemeslu ve filmovém studiu Shochiku.

Do všeobecného povědomí se dostal ale teprve svými zásadními filmy Krutý příběh mládí nebo Noc a mlha v Japonsku (což byl odkaz na Alana Resnaise) z šedesátých let, kdy se ke slovu spolu s Oshimou dostávala nastupující generace japonských filmařů.

Už Oshimovy první snímky silně tepaly do japonské politiky a hlavně společnosti, která se tehdy začínala vyrovnávat s buřičskou generací, jež vyrůstala až po 2. světové válce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.