Americký snímek Argo dostal cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) pro nejlepší film roku. Nejlepšími herci byli vyhlášeni Daniel Day-Lewis a 85letá Emanuelle Rivaová.

Film Argo líčí snahu Ústřední zpravodajské služby (CIA) dostat koncem 70. let z Íránu americká rukojmí. Ben Affleck, který byl dosud známý hlavně jako herec, získal za tento film ocenění pro nejlepšího režiséra. Posílil tak své šance na Oscarech, již před tím dostal Zlatý glóbus pro nejlepší filmové drama a pro nejlepšího režiséra.

Lincoln vedle otroků

K překvapení nedošlo v kategorii nejlepší herecký výkon v hlavní roli. BAFTA si odnesl britský herec Daniel Day-Lewis, který hrál amerického prezidenta Abrahama Lincolna za občanské války v 19. století ve filmu Stevena Spielberga Lincoln.

Cena pro nejlepší herečku putovala do Francie a získala ji 85letá Emanuelle Rivaová za hlavní roli ve filmu Láska. Tento snímek rakouského režiséra Michaela Hanekeho dostal podle očekávání i cenu za nejlepší neanglicky mluvený film.

BAFTA pro vedlejší ženský herecký výkon získala Anne Hathawayová za muzikál Bídníci. V mužské kategorii byl touto cenou odměněn Christoph Waltz za roli v Nespoutaném Djangovi.

Režisér tohoto snímku Quentin Tarantino dostal cenu za původní scénář. Nejlepší adaptovaný scénář napsal podle britských akademiků David O. Russell, autor filmu Terapie láskou.

Výjimka pro Bonda

Bondovka Skyfall, která byla loni v Británii komerčně nejúspěšnějším filmem, získala cenu pro nejlepší britský snímek roku. Kromě toho se dočkala ceny za původní hudbu. Ocenění pro akční filmy jsou při takových příležitostech poměrně výjimečná.

BAFTA patří v posledních letech ke stále více sledovaným filmovým oceněním, protože se jim často daří předpovědět Oscary. V posledních letech triumfovaly při cenách BAFTA i na Oscarech filmy jako Milionář z chatrče, Králova řeč nebo The Artist.

Nejlepší film: Argo

Vynikající britský film: Skyfall

Herec: Daniel Day-Lewis (Lincoln)

Herečka: Emmanuelle Riva (Láska)

Herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz (Nespoutaný Django)

Herečka ve vedlejší roli: Anne Hathawayová (Bídníci)

Režisér: Ben Affleck (Argo)

Původní scénář: Nespoutaný Django (Quentin Tarantino)

Adaptovaný scénář: David O´Russell (Terapie láskou)

Nejlepší debut britského scénáristy, režiséra nebo producenta: režisér Bart Layton a producent Dmitri Doganis (The Imposter)

Animovaný film: Rebelka

Dokument: Pátrání po Sugar Manovi

Neanglicky mluvený film: Láska

Kamera: Pí a jeho život

Kostýmy: Anna Karenina

Střih: Argo

Masky: Bídníci

Hudba: Skyfall

Výprava: Bídníci

Zvuk: Bídníci

Speciální efekty: Pí a jeho život

Krátký animovaný film: The Making of Longbird

Krátký film: Swimmer

Související