Miloš Zeman se v lednu stal třetím českým prezidentem. Vrátil se "vůlí lidu" z Vysočiny a vystřídal Václava Klause. Jeho vítězstvím nad Karlem Schwarzenbergem vyvrcholilo poslední dějství politického představení zvaného přímá volba prezidenta. Co předcházelo finále, zachycuje dokument Hledá se prezident Tomáše Kudrny. Snímek, jenž vstupuje dnes do kin, ukazuje šest měsíců předvolební kampaně.

Divadelní metafora je namístě. Ambicí štábu bylo nahlížet do zákulisí a ukázat, jak se "peče" hlava státu. Vznikl atraktivní záznam s pár vynikajícími momenty, nad nímž nicméně visí minimálně jedno podstatné ale.

Pro zdokumentování "jedné z nejdůležitějších historických událostí v moderních českých dějinách" zvolili filmaři observační metodu. Stejnou, jakou vznikl dokument Občan Havel, jenž citují jako inspiraci. Tvůrci pozorují, zachycují, nezasahují ani nekoncipují film jako výpověď, v níž komentátoři dávají dění do souvislostí. Pracují podle premisy, že chování kandidátů o nich vypovídá víc než komentáře odborníků.

U Občana Havla měli autoři k prezidentovi léta exkluzivní přístup, Kudrnův tým získal (částečnou, nikoliv výhradní) propustku do volebních štábů jednotlivých kandidátů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.