Šest základních sekcí naleznou filmoví fanoušci v programu Letní filmové školy, jejíž 39. ročník se v Uherském Hradišti uskuteční od 26. července do 3. srpna. Například sekce Spektrum pokryje trendy, témata i osobnosti současného filmu, Visegrádský horizont se bude zabývat žánry, osobnostmi i tématy středoevropského prostoru a Zvláštní uvedení přinese ojedinělé a tematicky výjimečné tituly historie.

"Mezi hosty přivítáme jednoho v současnosti z nejoceňovanějších tvůrců uměleckých filmů - portugalského režiséra Pedra Costu, dále skladatele filmové hudby a držitele Oscara Jana Kaczmarka z Polska, německého filmaře Christiana Petzolda a režiséra Vojtěcha Jasného," řekla na tiskové konferenci v Praze programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

Digitalizovaná kopie jeho snímku Všichni dobří rodáci tu bude mít po slavnostním představení v Karlových Varech distribuční premiéru, retrospektiva připomene zejména Jasného zahraniční tvorbu.

Podle ředitelky přehlídky Radany Korené se bude promítat v šesti sálech a dvou letních kinech. Rozpočet by měl být stejný jako loni, uvedla bez podrobností.

Nechvalné výročí

Kdo přijede

Pedro Costa, Vojtěch Jasný nebo Christian Petzold. Seznamte se s hosty Letní filmové školy.

Události, ke kterým před 80 lety došlo v Německu a které několik let poté uvrhly svět do války, se odrazily i na filmovém plátně. Toto médium se navíc stalo jedním z hlavních nástrojů nacistické ideologie. Sekce, věnovaná tomuto nechvalnému výročí, představí různé podoby soudobé angažované produkce a zmapuje pohled německých historiků na toto období.

V sekci Filmová čítanka věnované významným obdobím, hnutím či žánrům filmové historie se bude LFŠ věnovat zlaté éře Hollywoodu let 1930-1945, kdy toto studio dominovalo na celém světě. Projekce doplní přednášky a výstava fotografií.

Půlnoční delikatesy ovládnou zombie

Kam dál

Půlnoční delikatesy:
Nesnesitelná hladovost nebytí, Kaneto Šindó
nebo Zlatá éra Hollywoodu. I to budou letošní cykly na Letní filmové škole.

Jejich přehled najdete tady.

Populární sekce němých filmů s živým hudebním doprovodem bude patřit tvorbě českého rodáka Georga Wilhelma Pabsta, v jehož snímcích účinkovaly Greta Garbo, Asta Nielsenová, Louise Brooksová a další dobové herecké ikony. Ústředním tématem Půlnočních delikates budou zombie.

Doprovodný program nabídne koncerty kapel Psí vojáci, Umakart či Dana Bárty s triem Roberta Balzara. Divadelní program bude soustředěn do šapita Kabinetu Múz.

Organizátoři Letní filmové školy, jejímž hlavním pořadatelem je Asociace českých filmových klubů, zveřejnili dnes i ceny akreditací. Na celou dobu ji zájemci získají za 1400 korun, při platbě do 15. června zaplatí jen tisícikorunu. V tom případě dostanou i možnost ubytování na studentské koleji. Akreditační systém naleznou na nových webových stránkách na adrese www.lfs.cz. Spuštěny budou v těchto dnech.

Související