Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým glóbem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického scenáristu, režiséra, producenta a trojnásobného držitele Oscara Olivera Stonea.

Prestižní ocenění v Karlových Varech převezme také kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. Na úterní tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident přehlídky Jiří Bartoška. 48. ročník festivalu se uskuteční od 28. června do 6. července, opět bude mít vizuál od Studia Najbrt. Motiven minimalistického plakátu je tentokrát ležatá osmička, která v sobě má číslovku 4.

V čele hlavní mezinárodní poroty bude polská scenáristka, režisérka a absolventka pražské FAMU Agnieszka Hollandová. Její třídílnou minisérii Hořící keř, kterou věnovala Janu Palachovi, uvidí fanoušci poprvé na velkém filmovém plátně.

I letos nabídne MFF v Karlových Varech digitálně restaurované zásadní dílo československé kinematografie; tento projekt festival v roce 2011 inicioval. Po Vláčilově Marketě Lazarové a Formanově komedii Hoří, má panenko tu bude mít premiéru moravská sága Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.

Tvorbu Olivera Stonea, držitele Oscara za režii snímku Četa nebo Narozen 4. července, připomene festival řadou jeho snímků. Bude mezi nimi i historický velkofilm Alexander Veliký z roku 2004 v nové autorské podobě, která bude mít v Karlových Varech evropskou premiéru. Jako scenáristu jej představí mafiánské drama Zjizvená tvář.

3. července proběhne v KV Areně koncert Pet Shop Boys, nyní organizátoži oznámili další koncert - obnovená Lucie zahraje v sobotu 29. června v rámci ČEZ Energy Festu.

Související