Dokumentární film Rok bez Magora připomíná evangelium. Příběh o životě a smrti básníka Ivana Martina Jirouse, který právě přichází do kin, sice nemohl končit vzkříšením, přesto za něj lze považovat celý snímek režiséra Olivera Maliny Morgensterna.

Jako by právě dvouapůlhodinový, informačně hutný dokument s několika tuhými, jen ilustrativně hranými sekvencemi chtěl být rozměrnou freskou zobrazující v kopuli sakrální stavby Jirousovo nanebevstoupení. A s ním i tušení věčné Jirousovy přítomnosti.

"Pořád máme pocit, že se tady někde potácí," říká v závěru filmu o Jirousovi chemik František Rudl. Přitom slovu "potácí" lze přisoudit dva významy. První odkazuje k vlivu alkoholu na český underground, jemuž byl "lahváč" monstrancí, jak i Morgensternův dokument zhusta ilustruje.

Druhý, ovšem podstatnější, odkazuje k roztěkanému pohybu vizionáře "Magora" Jirouse českou společností. Jako by Jirous projezdil svůj sedmašedesátiletý život v pouťovém elektrickém autíčku, které co chvíli narazí do jiných posádek nebo do pevně daných mantinelů. Bez kolizí se tato atrakce nedá uřídit, stejně tak Jirousův život.

Přesto desítky zpovídaných lidí z filmu režiséra Morgensterna, s nimiž se Jirous v životě srážel, někdy dokonce hrubě a nevybíravě, na něho posmrtně vzpomínají s pokorou. Jako kdyby jim onen vznětlivý "rváč" – který ale napsal na čtyřicet básní o Panně Marii, vypočítává ve filmu kněz Ladislav Heryán – svými pěstmi či urážkami neublížil, nýbrž požehnal.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.