Zahajovacím snímkem 48. ročníku MFF v Karlových Varech bude 28. června Pěna dní, projekci uvede osobně oscarový scenárista a režisér Michel Gondry.

V hlavních rolích osobité adaptace Vianova románu, která bude mít ve Varech evropskou premiéru, se objeví Audrey Tautouová a Romain Duris. Na setkání s novináři v Praze to v úterý oznámil prezident přehlídky Jiří Bartoška.

Znělka s Mirrenovou

V nové festivalové znělce se objeví držitelka Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii - britská filmová a divadelní herečka Helen Mirrenová, která toto ocenění převzala loni. "Znělku s ní natočil v Londýně režisér Martin Krejčí s kameramanem Štěpánem Kučerou," řekl Bartoška. Krejčí dříve natočil pro fetsival znělku s Jiřím Menzelem.

Domácí kinematografii v hlavní soutěži bude reprezentovat držitel Zvláštní ceny poroty 2006 za Krásku v nesnázích Jan Hřebejk. Uvede psychologický thriller Líbánky, jedná se o další spolupráci se scenáristou Petrem Jarchovským, která po Kawasakiho růži a Nevinnosti završí volnou trilogii. V rámci nesoutěžní části hlavního programu bude mít premiéru film Revival od Alice Nellis.

V čele mezinárodní poroty bude Agnieszka Hollandová, která na velkém plátně představí televizní minisérii Hořící keř. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezmou akademický malíř, kostýmní výtvarník a držitel Oscara Theodor Pištěk a americký scenárista, režisér, producent a trojnásobný držitel Oscara Oliver Stone.

Hračička Gondry

Padesátiletý rodák z Versailles Michel Gondry patří k nejoriginálnějším filmařským osobnostem současné světové kinematografie. V roce 2004 ho proslavilo drama Věčný svit neposkvrněné mysli s Jimem Carreym a Kate Winsletovo. Kladný ohlas kritiky i komerční úspěch završil Oscar pro nejlepší původní scénář.

Gondry dále natočil snímky Nauka o snech, Prosíme přetočte nebo hollywoodský akční film Zelený sršeň. Patří také k nejslavněšjím tvůrcům hdbeních klipů. Často spolupracuje s Björk, dále točil videa pro The White Stripes nebo Radiohead.

Pěna dní - upoutávka

Gondry postaví snový svět z pěny, adaptuje Vianovu klasiku
Gondryho Pěna dní bude mít premiéru v dubnu.