V českém animovaném filmu nazvaném dráždivě Fantaisie érotique se nic nemravného neděje. Na diváka se jen z plátna řítí čirá abstrakce – houfy kreslených barevných „bublin“ a „očí“. Jako by tento sotva vyzvednutý archeologický nález českého filmu chtěl v době svého vzniku ve třicátých letech minulého století předznamenat třeba psychedelicky barevné blouznění nadzemských sfér v závěru Kubrickovy Vesmírné odysey z roku 1968.

Krátký snímek Fantaisie érotique, který se dochoval bez utrženého konce, teď spolu s dalšími, často ještě kratšími útržky filmů, představuje právě vydaná kniha a DVD o průkopnících českého animovaného filmu nazvaná jejich příjmením: Dodalovi. Dvě desítky let na ní pracovala filmová historička Eva Strusková. Zprostředkovala tak skoro neznámou etapu české animace, která předcházela jejímu masově sledovanému rozkvětu v časech Jiřího Trnky, jeho žáků a následovníků.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.