Trojnásobný držitel Oscara Oliver Stone už je v Karlových Varech. Americký režisér, producent a scenárista přijel do dějiště karlovarského festivalu v úterý v podvečer přijel, na závěr převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Ke Grandhotelu Pupp přijel v uzavřeném autě a projel bránou do dvora.

Tvorbu tohoto filmaře přehlídka připomene řadou snímků. Bude mezi nimi i historický velkofilm Alexander Veliký z roku 2004 v nové autorské podobě, která tu bude mít evropskou premiéru.

Oliver Stone patří k nejvýraznějším postavám americké kinematografie posledních dekád. Píše, režíruje a produkuje populární, ale i kontroverzní filmy, ve kterých se často dotýká citlivých míst americké historie. V 80. letech převzal Oscary za režii filmů inspirovaných válkou ve Vietnamu - Četa a Narozen 4. července. První pozlacenou sošku si odnesl už v roce 1979 za scénář k Půlnočnímu expresu režiséra Alana Parkera.

K filmu se Stone dostal vlastně díky armádě, která mu po službě ve Vietnamu zaplatila školu. Válce, ze které si odnesl vyznamenání, zranění i trauma, se věnoval i v Nebi a zemi (1993). Už dříve ale ukázal, že není autorem jednoho tématu. Stačí připomenout snímek o světě velkých financí Wall Street (1987) a jeho pokračování (2010).

Během téměř čtyřicetileté kariéry natočil Stone, známý svými levicovými postoji, i životopisné filmy. Hrané o životě rockové hvězdy Jima Morrisona (The Doors, 1991) nebo amerických prezidentech Johnu F. Kennedym (JFK; 1991), Richardu Nixonovi (Nixon; 1995) a Georgovi Bushovi mladším (W.; 2008), ale i v Americe nepříliš příznivě přijaté dokumenty o Fidelu Castrovi (Comandante; 2003) či nedávno zesnulém venezuelském prezidentovi Hugovi Chávezovi (Jižně od hranice; 2009).

Ne vše se mu však vydařilo, důkazem může být právě historický velkofilm Alexander Veliký (2004). Smíšené pocity vyvolal u diváků i film World Trade Center (2006).

Alexander Veliký - trailer

Související