Získal tři Oscary. Dva za režii filmů kritizujících válku ve Vietnamu – Četa a Narozen 4. července. A vůbec prvního Oscara si odnesl ještě jako scenárista za Půlnoční expres. "Strašně jsem tehdy zpychl," vzpomíná americký režisér a producent Oliver Stone v rozhovoru, který přináší pondělní vydání HN.

Inerview, které Stone poskytl redaktorce Jindřišce Bláhové během víkendu na festivalu v Karlových Varech, se dotýká především Stoneova posledního dokumentu Nevyřčené dějiny Spojených států. V něm chtěl filmař odkrýt "skutečnou" historii USA jako mocnosti usilující o světovou nadvládu: od druhé světové války k Obamovi, jehož kritizuje za pokračování v Bushově politice.

V knize On History, kterou jste napsal s Tariqem Alim, razí Ali termín "proti-fakt", tedy alternativní historii "co by kdyby". Co by se stalo s Oliverem Stonem, kdyby neodešel do Vietnamu a neprošel zkušeností, jež změnila jeho život? Pracoval by na Wall Street jako jeho otec?

Kdo ví, jestli bych šel v otcových stopách. Vietnam ale nebyla jediná událost, jež mě ovlivnila.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.