V Benátkách se hodně mluvilo o komediálním dramatu Philomena s Judi Denchovou, kritiky nadchl zahajovací sci-fi snímek Gravitace od Alfonse Cuaróna, pozornost vzbudil legendární animátor Hajao Mijazaki, který ohlásil konec režijní kariéry. Ti všichni včetně loňského vítěze Kim Ki-duka usilovali na filmovém festivalu o Zlatého lva.

Překvapivě jej ale získal domácí snímek Sacro GRA, který je z toho pohledu zajímavý především tím, že se jedná o dokument. Ty se mohly hlavní soutěže účastnit letos poprvé. Režisér Gianfranko Rosi se ve vítězném snímku věnuje okružní římské dálnici a lidem, jež jsou s ní různými způsoby spojení: od záchranáře ze sanitky, přes vědce, rybáře, přistěhovalce až po realitního magnáta.

"Nikdy by mne nenapadlo, že vyhraju tak důležitou cenu za dokument," uvedl oceněný režisér. "Myslím, že na celou porotu udělala dojem poetická síla Rosiho filmu. Nic víc není třeba dodávat," podotkl šéf poroty, známý italský režisér Bernardo Bertolucci.

Rosi v minulosti zaujal například dokumentem Pod úrovní moře o životě sedmi obyvatel malé osady v kalifornské poušti. Natáčením příběhu Sacro GRA strávil Rosi více než dva roky, dalších osm měsíců film stříhal.

Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra získal řecký tvůrce Alexandros Avranas za snímek Miss Violence nabízející znepokojivý pohled na sexuální násilí a zneužití spáchané prarodičem. Za hlavní roli v tomto filmu získal ocenění pro nejlepšího herce další řecký umělec, Themis Panou.

Ředitel festivalu Alberto Barbera poznamenal, že soutěžní filmy kladly důraz na násilnou a temnou realitu, která částečně vyrůstá z celosvětové ekonomické krize. Vítězný dokument Sacro GRA, který kromě římské okružní dálnice (Grande Raccordo Anulare) odkazuje třeba i na svatý grál, například obsahuje záběry prostitutek. V dalších filmech na festivalu se pak objevovala témata jako incest, násilí v rodině, dětská prostituce či nekrofilie.

Na favorizovanu Philemonu zbyla cena pro nejlepší scénář, který napsali Jeff Pope a Steve Coggen, jenž je ve filmu zároveň hlavním hereckým partnerem Denchové. Ta společně s novinářem (Coogan) pátrá po svém synovi, o kterého přišla před padesáti lety, když byla po porodu donucena k životu v klášteře. Katolická církev její dítě prodala k adopci.

Sacro Gra - trailer

Video

Miss Violence - trailer

Philomena - trailer

Video