Letos nebyl v kinech žádný jiný velkorozpočtový film, k němuž by tak pasovala slova jako čvachtavý nebo šťavnatý. Jihoafrický režisér Neill Blomkamp svůj nesporný talent znovu vložil do příběhu s přesahem. A přesto to nefunguje tak dobře, jako když v Districtu 9 využil téma mimozemské invaze k tomu, aby se vyrovnal se svým dětstvím prožitým na pozadí apartheidu.

Název novinky Elysium, kterou právě hrají česká kina, odkazuje k mytologickému konceptu ráje, o němž Homér v eposu Odyssea psal jako o místě, kde nikdy není sníh, nehrozí bouře ani lijáky. Zkrátka idyla pro oblíbence bohů a majitele spravedlivých duší, kteří tam jako jediní mohli spočinout.

Blomkamp nabízí satirický obrat – Elysium je kolosálním vesmírným skleníkem, v němž žijí ti nejbohatší, popisovaní jako nelítostní a sobečtí vykořisťovatelé chudých.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.