Život ve vesmíru není možný, zní strohé oznámení, které otevírá sci-fi Alfonse Cuaróna Gravitace. Následuje výčet faktů dále podtrhávajících neúprosnost oné holé věty: žádná voda, žádný vzduch, žádná atmosféra. Nikdo vás neslyší křičet.

Cuarónův podobně strohý příběh o dvojici astronautů, kteří se po havárii snaží vrátit na Zemi, přitom staví ještě na jiné, převrácené premise: že za jistých okolností není život možný ani na Zemi.

V Gravitaci, jež zahájila letošní festival v Benátkách a včera měla českou premiéru, se režisér obratně vrací k existenciálním kořenům sci-fi a přesvědčivě vytváří dojem, že přerušuje meteorický let žánrových spektakulárních blockbusterů, jež se s ohlušujícím rachotem přehnaly přes letní filmovou sezonu. Přitom je z podstaty dalším z nich. Jen meditativně pomalým, se staženým zvukem a dostatkem prostoru pro emoční investici.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.