Nedlouho poté, co režisér Jiří Menzel převzal na mezinárodním filmovém festivalu v indickém městě Goa Cenu za celoživotní přínos kinematografii, převezme podobné ocenění začátkem prosince ve Varšavě.

Udělí mu je organizátoři festivalu nezávislých snímků Grand OFF. ČTK to oznámila mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Populární český film

Jungwirthové bude v rámci Týdne českého filmu ve varšavském kině Kultura promítnuto od 1. do 4. prosince osm kvalitních snímků.

"Uvedeny budou například Démanty noci Jana Němce, Formanův Konkurs či Menzelovy Ostře sledované vlaky, ale i tvorba novější. Například Poupata Zdeňka Jiráského a Hřebejkovo Pupendo," řekla Jungwirthová.

Bude to letos už potřetí, co se ve Varšavě představí česká kinematografie. Na jaře to byly všechny Menzelovy filmy za jeho osobní účasti, v září Přehled nového českého dokumentu.

"V prosinci ve Varšavě ještě proběhne prezentace a ohlasy pražského festivalu Jeden svět věnovaného snímkům s lidskoprávní tematikou," dodala Jungwirthová.

České filmy jsou podle ní v Polsku velmi populární, někdy si však pod nimi publikum představuje pouze smích a komedii. Týden v kině Kultura ukáže i hlubší hodnoty české kinematografie.

Donšajni nemají naději

Zatím posledním Menzelovým snímkem byli Donšajni, jejichž světová premiéra se uskutečnila v srpnu na World Film Festivalu v Montrealu.

Česká kritika film nepřijala příznivě, ale Česká filmová a televizní akademie ho přesto vyslala do bojů o oscarové nominace. Sám režisér v říjnu prohlásil, že snímek nemá naději, že by se do užšího výběru na Oscary dostal.

Jiří Menzel je držitelem Oscara z roku 1965. Cenu v kategorii nejlepší zahraniční film získal za adaptaci knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky.

Českou republiku na Oscarech zastupoval i předešlý Menzelův film z roku 2006 Obsluhoval jsem anglického krále. Do užšího výberu se však nedostal.

Menzel se vrací s prostopášnou komedií Donšajni
Donšajni