Nejlepším filmem roku 2013 je snímek režisérky Agnieszky Hollandové o Janu Palachovi Hořící keř. Ve čtvrtém ročníku Cen české filmové kritiky pro nejlepší celovečerní hrané a dokumentární filmy dnes proměnil šest z deseti nominací včetně těch hlavních – za film, režii i scénář. Jeho autor Štěpán Hulík se stal držitelem Ceny RWE pro Objev roku.

Ve dvoukolovém hlasování posuzovalo dvaačtyřicet publicistů 26 celovečerních hraných a animovaných filmů a 16 dokumentů. Z nich byl oceněn snímek Bohdana Bláhovce nazvaný Show!.

Uspějí na Českých lvech?

Psychologické drama Zdeňka Tyce o umírání s názvem Jako nikdy bylo druhým favoritem večera s šesti nominacemi. Nakonec proměnilo dvě, obě za herecké výkony v hlavních rolích pro Jiřího Schmitzera a Petru Špalkovou.

Z celovečerních snímků Rozkoš Jitky Rudolfové a Klauni Viktora Tauše nominovaných shodně ve čtyřech kategoriích nakonec zabodoval pouze ten druhý díky hereckému výkonu Jiřího Lábuse ve vedlejší roli.

Film Hořící keř, který je dramatem o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnovém Československu, byl oceněn i za kameru Martina Štrby, hudbu Antoniho Komasy-Lazarkiewicze a nejlepší ženský herecký výkon Jaroslavy Pokorné ve vedlejší roli.

Film vznikl z trojdílné minisérie televize HBO, která ho loni odvysílala v 15 zemích Evropy, prodala do dalších osmi zemí včetně Itálie, Francie a Skandinávie a v červnu ho uvede do amerických kin, řekla ČTK producentka Tereza Polachová. Za režisérku cenu převzala, neboť Hollandová právě natáčí v Paříži.

Snímek je favoritem i v případě Českých lvů. Má 14 nominací, laureáty vyhlásí Česká filmová a televizní akademie 22. února.

Díky Spejblovi a Hurvínkovi

Specialista na televizní diskuse s politiky Václav Moravec, který předávání v přímém přenosu programu ČT2 moderoval, si před auditoriem filmařů postěžoval, že "nekulturní žurnalisté" podobné ceny nemají. Přesto by si ocenit podle něj zasloužili. Například David Rath za snímek Vykoupení z věznice Litoměřice o nelidských podmínkách vazby či zvukař Poslanecké sněmovny za ozvučení filmu Cesta do Afriky, uvedl.

Filmový historik Štěpán Hulík už jednu cenu jako "objev roku" získal. Šlo o Magnesii Literu za knihu Kinematografie zapomnění. Jako scenárista debutoval právě Hořícím keřem, který svou vysokou úrovní přesvědčil mezinárodně respektovanou režisérku Agnieszku Hollandovou a vyzvedl ho mezi žádané tvůrce. "Ten scénář není dokonalý, ocenění proto beru jako jakési nakopnutí mladého tvůrce, abych se snažil dál," řekl na pódiu.

Autor oceněného dokumentu Show! Bohdan Bláhovec upozornil, že tímto projektem absolvoval bakalářské studium na pražské FAMU. "Právě tady jsem potkal lidi, s nimiž mohu pracovat dál," podotkl.

Jiří Lábus poděkoval při převzetí ceny Spejblovi a Hurvínkovi. Neboť právě jejich představení prý bylo tím prvním, které v divadle viděl – a rozhodl se být hercem. "Dostal jsem už cenu za svou tvorbu pro děti a mládež na festivalu ve Zlíně, ale kdysi dávno jsem byl oceněn za Michálkův snímek Amerika. Mám ji doma na skříni a tahle bude vedle ní," řekl ČTK.

Petra Špalková poděkovala scenáristce snímku Jako nikdy Markétě Bidlasové i režiséru Petru Tycovi. "Přes vážné téma bylo natáčení poklidné a příjemné, jakási klidná euforie a pocit naplnění. Byli jsme uprostřed kokořínských lesů bez styku s civilizací a celý štáb se okamžitě sžil. Ta pohoda vykompenzovala náročnost či tíživost tématu," řekla ČTK oceněná herečka. Věří, že úspěch vrátí film do kin; zatím ho v nich vyhledaly jen tři tisíce zájemců.

Ceny české filmové kritiky vyhlašuje Sdružení českých filmových kritiků, které je profesní organizací filmových novinářů a publicistů.

Držitelé Cen české filmové kritiky

NEJLEPŠÍ FILM

Hořící keř (producenti Tereza Polachová, Antony Root, Pavla Kubečková, Tomáš Hrubý)

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

Show! (režie: Bohdan Bláhovec, producent: Pavla Kubečková)

NEJLEPŠÍ REŽIE

Agnieszka Hollandová (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Štěpán Hulík (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Jiří Schmitzer (Jako nikdy)

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Jiří Lábus (Klauni)

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Petra Špalková (Jako nikdy)

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Jaroslava Pokorná (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ KAMERA

Martin Štrba (Hořící keř)

NEJLEPŠÍ HUDBA

Antoni Komasa-Lazarkiewicz (Hořící keř)

CENA RWE PRO OBJEV ROKU

Štěpán Hulík

Související