Dědictví aneb Kurva se neříká Boleslava Polívky a Roberta Sedláčka (pořadí hraje roli) patří k projektům, jež znějí potenciálně zajímavě na papíře. Kdysi výjimečný klaun spojil síly s jedním z nejvýraznějších režisérů současnosti a z odrazového můstku v podobě divácky oblíbeného Dědictví aneb Kurvahošigutntag se pokusí o resuscitaci společenskokritické komedie, jež bude jiskřit podobně jako film Věry Chytilové.

V poměru očekávání vs. bolestivé rozpaky spojené s výsledkem patří Dědictví, jež ve čtvrtek vstoupilo do kin, k rekordmanům polistopadové kinematografie. Namísto klauniády s nadhledem vyšla tvůrcům lítostivá variace na Kameňák.

Nostalgický pragmatismus

Příběh Bohumila Stejskala je notoricky známý. Burana obdařeného selským rozumem, který jako dobou a nečekaným dědictvím zblblý Don Quijote zápolil s proměnami porevoluční společnosti a divokým kapitalismem, zastihuje nové Dědictví o dvacet let později. Peníze nepromarnil a jako movitý podnikatel pohřbívá Vlastičku.

Po její smrti začne pít a blbnout. Což obnáší flirt s koupí zámku, flirt s "hérečkou", pobyt v blázinci či sex s Irénkou, když potřebuje vybít efekt viagry.

Nostalgie je silný motiv lidského jednání, na němž je možné prodávat tenisky, auta i filmy. Kurva se neříká s nostalgií stojí a padá. Tou diváckou, jež za dvacet let od jeho premiéry posunula film Chytilové mezi oblíbené komedie a rozvířila poprašek reputace i nad pokračováním. I tou režiséra, přiznaného fanouška Dědictví i obdivovatele Polívkova klaunství.

Nostalgický je možná i Polívka, i když u něj nejspíš vítězí pragmatismus. Komik vzpomíná na Manéž a lepší časy a Sedláček nemá sílu mu říct, že jeho gagy nefungují. Nejspíš to ani neměl v popisu práce.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.