Půvab uvadající rakousko-uherské monarchie je podle režiséra Wese Andersona předivem, které drží pohromadě jeho nejnovější film Grandhotel Budapešť.

V této osobité kombinaci dobrodružného akčního filmu a humorné detektivky účinkují herci Ralph Fiennes, Willem Dafoe, Tilda Swintonová či Edward Norton. Odehrává se sice ve fiktivní zemi jménem Zubrowka, ovšem přiznaně odkazuje k lázeňským městům typu Karlových Varů, švejkovským scénám ve vlaku či ukazuje židovské hřbitovy podobné tomu pražskému.

Snímek, který do české distribuce vstoupí 13. března, měl premiéru minulý týden na festivalu Berlinale a v sobotu jej režisér osobně uvedl v pražském kině Lucerna.

"Před rokem a půl jsme s kameramanem přijeli do Prahy, kde se o nás staral americký velvyslanec Norman Eisen. Vzal nás na svá oblíbená místa a leccos nám ukázal. Proto jsme teď po čtvrteční premiéře na Berlinale chtěli Grandhotel Budapešť přivézt i do Prahy, abychom projevili svůj vděk za inspiraci," říká Anderson.

Proč jste film nenatočil v Česku?

Procestovali jsme spoustu míst v Maďarsku, Rakousku i v Česku, ale rozhodující byly nakonec pobídky pro filmovou produkci, které u vás ještě nebyly zcela optimální. Potřebovali jsme natáčet v lázeňském městě, a byť jsem si představoval, že film se odehrává ve fiktivním hotelu v nějakých Karlových Varech a že postavy odsud jezdí do Prahy, nakonec jsme si vybrali německé pohraniční město Zhořelec v Horní Lužici. Odtamtud jsme po natáčení chodívali přes hranice do Polska na večeře.

Ve Zhořelci byl opuštěný obchodní dům, v němž jsme zinscenovali všechny interiérové záběry z Grandhotelu Budapešť, tedy smyšleného hotelu, kde se většina filmu odehrává.

Prý jste ten barák po natáčení málem koupil?

Provozovatelé obchoďáku tehdy krachovali a budova byla na prodej. Chvíli jsem si říkal, že by se tam dala vybudovat filmová studia, střihačské místnosti a ateliéry, ale ten kýžený milion eur jsem v kapse neměl.

Fasáda našeho filmového Grandhotelu Budapešť ovšem s obchoďákem v hornolužickém Zhořelci nemá nic společného, tu jsme celou vytvořili jako miniaturní model podle skutečného budapešťského hotelu Gellert, který leží hned u Dunaje. Ten model má asi dva metry a dodnes ho mám doma.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.