Na filmovém festivalu Berlinale se v neděli promítala nezkrácená verze prvního dílu filmu kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera Nymfomanka. Dílo, které bylo delší o 30 minut a podle agentury AFP přináší ještě více syrového sexu, ale na festivalu nesoutěží.

Dánský tvůrce se promítání v Berlíně zúčastnil, na tiskovou konferenci ale podle očekávání nedorazil. Zapózoval nicméně před fotografy a odhalil tričko se znakem mezinárodního festivalu v Cannes a nápisem Persona non grata (Nežádoucí osoba).

Připomněl tak svůj konflikt s organizátory francouzského festivalu z roku 2011, kdy v tehdejším ročníku prohlásil, že má určité pochopení pro nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Za tato slova byl z festivalu vykázán. Von Trier si po incidentu dal předsevzetí, že se již nebude vyjadřovat před novináři.

Na brífinku k mimosoutěžnímu promítnutí Nymfomanky i tak vystoupili pouze někteří herci, kteří dostali v Nymfomance role, aniž by ale řekli něco nového.

Na 64. ročníku festivalu Berlinale, které trvá do 16. února, se filmovým fanouškům představuje více než 400 filmů ze 72 zemí světa. O Zlatého medvěda, nejcennější trofej festivalu, se v hlavní kategorii uchází 20 snímků.

Česká kinematografie v soutěžní části festivalu žádného zástupce nemá, stejně jako v předchozích letech ale bude zastoupená na doprovodném Evropském filmovém trhu, který je určen především producentům a distributorům.

Související