Někdejší dětská filmová hvězda a bývalá americká velvyslankyně v Československu Shirley Templeová-Blacková zemřela v pondělí ve věku 85 let obklopena členy rodiny ve svém domě ve Woodside v Kalifornii. "Zemřela přirozenou smrtí," uvedlo prohlášení rodiny.

Proslavila se jako Shirley Templeová ve 30. letech dětskými rolemi ve filmech Jeho malá přítelkyně, Malý rebel, Chudá bohatá holčička či Zářící oči. "Když jí bylo deset let, měly její filmy v Hollywoodu největší tržby a její písničky si zpívala celá Amerika," poznamenala BBC.

Už jako šestiletá získala sošku zvláštního Oscara jako uznání za přínos k filmové zábavě, a stala se tak v roce 1934 jeho první a dosud nejmladší nositelkou. V jedenadvaceti letech filmové kariéry zanechala.

Koncem 50. let se krátce vrátila před kameru – v televizní sérii adaptací pohádek a rodinných příběhů, než se naplno vrhla do věcí veřejných. Mimo jiné stála u zrodu Mezinárodní federace společností pro roztroušenou sklerózu (touto nemocí trpěl i její bratr George).

Poznala komunistické i svobodné Československo

Ve čtyřiačtyřiceti letech Templeová-Blacková onemocněla rakovinou prsu a jako první ze slavných osobností o své nemoci veřejně promluvila, aby tak dodala odvahu ostatním ženám.

Od 60. let se věnovala politice a v roce 1967 neúspěšně kandidovala do Kongresu za republikány. V 70. letech byla první ženou, která vedla protokol v Bílém domě, posléze byla velvyslankyní v Ghaně. V letech 1989 až 1992, tedy během "sametové revoluce" v listopadu 1989 byla americkou velvyslankyní v tehdejším Československu. Do Prahy ji tehdy vyslala vláda George Bushe staršího.

Pověřovací listiny tehdy ještě vkládala do rukou prezidenta Gustáva Husáka, při odjezdu se už loučila s prezidentem Václavem Havlem.

Rozhodující československé dějiny přitom Templeová-Blacková zažila už dříve. Podle The New York Times byla v Praze i 21. srpna 1968, tedy v době, kdy do Československa přijela okupační vojska Varšavské smlouvy.