V novém televizním seriálu Temný případ, produkovaném kabelovou stanicí HBO, stojí Woody Harrelson na straně práva. Harrelson a Matthew McConaughey zde hrají louisianské detektivy, kteří řeší případ, jenž se podobá okultní vraždě z roku 1995. Příběh dvou kriminalistů přináší jejich vzpomínky na spolupráci ve vyšetřovací jednotce.

Ale v hotelu Four Seasons v Beverly Hills při rozhovoru pro Víkend HN vzpomíná Woody Harrelson i na jiné role. A na bonmot, jak je skvělé, že sem vůbec přišel a poskytl interview, pobaveně odpoví: „Měl jsem jinou možnost?“

Nejde to jinak: český novinář se vás musí zeptat na Miloše Formana, se kterým jste natočil film Lid versus Larry Flynt. Čím si vás Forman získal? 

Neobvyklým přístupem, jehož základem je to, že rád míchá profesionální herce s amatéry, protože jeden z nich přinese technické zkušenosti a ten druhý pocit opravdovosti. Nikdy dřív jsem nehrál „proti“ hereckému kolegovi, aniž bych věděl, co od něho mohu očekávat. Courtney Love byla ale ve Flyntovi nevypočitatelná a tohle Miloš dokázal využít a dokonale zaznamenat.

Podle Formana k tomu přispělo i to, že jste mohl několik týdnů bydlet s Flyntem v jeho domě. Prý jste se díky tomu ve Flynta převtělil.

Po tom, co jsem se s Larrym seznámil, mohl jsem se ho zeptat na cokoliv. Vždy mi odpověděl, dokonce i na otázky, které by většinu lidí urazily. Flynt měl jako vydavatel pornografie za sebou řadu neskutečných počinů, ale byl upřímný. Vždy řekl, co si myslí. Ve filmu o Flyntovi jsem si přál udělat něco podobného, jako předvedl Anthony Hopkins ve snímku Nixon. Byl jsem proto rád, že jsem měl šanci naučit se během soužití s Flyntem jeho styl řeči, jeho pohyby. Nechtěl jsem zahrát postavu, která by svým projevem Flyntovi ublížila.

Co vás pro tento projekt nadchlo?

Měla na to vliv moje předcházející spolupráce s Oliverem Stonem, ale nejdůležitější byla skutečnost, že snímek měl režírovat právě Miloš Forman, jeden z největších žijících filmařů. Ze scénáře jsem byl nadšený.

Podle čeho si vybíráte role?

Důležitý je příběh. Pokud možno netradiční a trochu uhozený. Snad i proto, že to odpovídá mé mentalitě. A pak prostě nemůžete odmítnout spolupráci s Formanem nebo Stonem.

A pokud jde o herecké kolegy?

Vždy mě láká spolupráce například s Keanu Reevesem či Robertem Downeym Jr. A je mi jedno, jestli mám s nimi dabovat animaci, hrát filmové příběhy anebo divadelní představení.

Žánry nerozhodují?

Dávám přednost komediím. Proslavil jsem se v nich, baví mě a rád bych v nich pokračoval.

Udělal jste úspěšnou filmovou kariéru. Přál jste si při tom někdy vrátit se zpět na obrazovky, jako se to stalo právě teď v seriálu Temný případ?

Kdybych za tuhle otázku dostal pokaždé dolar, byl bych dnes milionářem. Na seriálu Na zdraví z osmdesátých let se mi líbila skutečnost, že jsme ho živě natáčeli před diváky jen po krátkém zkoušení. Byl jsem z toho trochu nervózní, ale udržovalo mě to v napětí. S filmem je to jiné. Občas mám roli tak našprtanou, že se musím snažit o větší přirozenost.

V seriálu Temný případ působí vaše dialogy s Matthewem McConaugheym velice přirozeně. Upravovali jste si je?

Jsou geniálně napsané. Rád jsem se je učil, ale občas jsem je naschvál porušil, abych viděl kolegovu reakci. Možná jsem ho tím někdy naštval, ale dosáhli jsme upřímného výsledku.

Co vše se v hrané tvorbě v americké televizi za posledních dvacet let změnilo?

Pro mě to je scenáristika a přístup k produkci. Konečně se na některé pořady dokážu dívat.

Celý rozhovor s Woodym Harrelsonem vyjde v pátečním magazínu Víkend Hospodářských novin