Novinový nekrolog by měl být střízlivý a věcný. Měl by se vyvarovat patetických citů, slz a vůbec jakékoliv přepjaté emocionality. Sluší se vzdávat hold, vystihnout kritická místa a zásluhy zesnulého, popsat, čím, kým byl. Po profesionálovi se žádá odstup a rozvaha. Ale kdo by chtěl, kdo dokáže být profesionálem ve chvíli, kdy musí napsat – „Zemřela Věra Chytilová...“

Existují umělci, kteří v nás nechávají stopy vnější. Umíme je citovat, odkazovat na jejich dílo, rozebírat ho, kouskovat na součástky a pak je zase přechytrale skládat. Jsou jako krabice, které přestavujeme, které otíráme a přerovnáváme. Věra Chytilová se svým dílem zapisovala jinak, vpisovala se přímo do těla, nejen do mozkové kůry, kde obvykle hledáme centrum rozumu, nýbrž do celého těla, v němž se k rozumu hlásí jeho souputník i nepřítel, milenec i nenávistník cit. Na filmy Věry Chytilové se nedá nikdy dívat jen očima, protože často překotné a neurotické obrazy lije na diváka tak intenzivně, že do něho vtékají všemi póry. Málokdy se o nějakém filmu dá říci, že se topíte v obrazech.

O filmech Věry Chytilové – Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Panelstory, Kalamita, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Vlčí bouda, Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb Kurvahošigutentag... – se to dá říci prakticky vždy. Ale jaké je to topení...

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.