Hudba Dannyho Elfmana z filmů Tima Burtona zazní v úterý večer v pražském Obecním domě. Kromě návštěvníků se koncertu zúčastní i americký režisér a jeho dvorní skladatel Elfman, který zazpívá What's This? z filmu Ukradené Vánoce Tima Burtona.

Hudbu z Burtonových filmů zahraje Český národní symfonický orchestr s dirigentem Johnem Maucerim. V prodeji je ještě několik vstupenek v nejvyšší cenové skupině 2100 až 2500 korun.

Součástí koncertu, při kterém návštěvníci uslyší hudební koláže z Burtonových filmů Batman, Karlík a továrna na čokoládu, Velká ryba, Střihoruký Edward, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Ospalá díra, Planeta opic, Beetlejuice nebo Frankenweenie: Domácí mazlíček, bude velkoplošná projekce režisérových skic a storyboardů. Některé z nich se objeví i na Burtonově pražské výstavě v domě U Kamenného zvonu.

Projekt byl poprvé uveden loni v říjnu v britské Royal Albert Hall. Praha je po Londýnu, Los Angeles a Vancouveru čtvrtou metropolí, kde se představí.

Tim Burton Dannyho Elfmana angažoval pro filmovou hudbu ke svému prvnímu hranému celovečernímu filmu Pee-Weeho velké dobrodružství z roku 1985. Od té doby jsou Elfmanovy skladby nedílnou součástí jeho filmů. Elfman byl čtyřikrát oceněn na festivalu Benátkách, je držitelem ceny Emmy i Zlatého glóbu. Stal se mimo jiné tvůrcem hudby k úvodní znělce kresleného seriálu Simpsonovi a zkomponoval hudbu k filmům Dobrý Will Hunting, Muži v černém, Chicago, Terapie láskou nebo Spider-Man. Za svoji tvorbu obdržel 33 ocenění včetně Grammy a Emmy.

Autogramiáda pro 250 zájemců

Slavný režisér se v Praze zdrží minimálně do pátku, kdy zahájí svou výstavu Tim Burton a jeho svět v domě U Kamenného zvonu. Ta představuje několik stovek kreseb, maleb, fotografií, skic a sochařských instalací z Burtonova soukromého archivu.

Sonda do Burtonova díla poskytne české veřejnosti ojedinělou příležitost k setkání s bohatstvím jeho hororových a zároveň humorně zbarvených světů. Jeho předchozí výstavu viděli poprvé v roce 2009 návštěvníci newyorského Muzea moderního umění, kde ji během pěti měsíců zhlédlo přes 800 000 lidí. Na pražské akci bude k vidění přibližně 500 Burtonových děl.

"Návštěvníci sestoupí do obsáhlého archivu především jeho animovaných projektů, krátkých experimentů i jejich obsáhlé dokumentace a budou tak moci poznat zdroje, jimiž se inspiroval. Budou tu především jeho nikdy nevystavované první kreslířské pokusy, malby, skici, akvarely, koláže i slavné loutky, atmosféru dokreslí zajímavá hudba," uvedla Hana Kovaříková ze společnosti AMI Communications.

Základní vstupenka na výstavu stojí 190 korun a je vždy na určitý termín. Z kapacitních důvodů si může výstavu denně prohlédnout 400 návštěvníků. Dvě stě padesát zájemců, kteří si včas zajistili speciální vstupenku, se bude moci dostat i na Burtonovu autogramiádu.

Související