Ani evoluční anomálie, ani výsledek osvícení, a už vůbec ne autorský počin režiséra Darrena Aronofského není biblický velkofilm Noe, jenž vstoupil minulý týden do kin.

Hollywood má za sebou dlouhou historii pokusů oslovit americké věřící, kteří mohou na ramenou víry vynést film ke komerčnímu zázraku (případ Umučení Krista) i jej pohřbít (kauza Poslední pokušení Krista).

Noe v hlavní roli s Russellem Crowem navazuje na tento trend a je stejnou měrou o zápase titulní postavy jako o staronovém, dobově specifickém, ale periodicky se opakujícím boji producentů o kompromis. Jak prodat archaický příběh divákům odchovaným fantasy a středostavovským liberálům a zároveň získat křesťanské konzervativce?

Američtí věřící představují atraktivní, ale zároveň problematické publikum. Podle posledních průzkumů se ke křesťanství hlásí zhruba tři čtvrtiny obyvatel USA. Kolem 75 milionů se přitom považuje za znovuzrozené křesťany, součástí jejichž víry je přinejlepším nedůvěra, přinejhorším averze k Hollywoodu. Hlavně postoj konzervativního křídla charakterizuje odpor k prostředí, jež vnímá od 60. let jako liberální, amorální a židovské.

Sílící pocit, že Hollywood s filmy jako Bezstarostná jízda zosobňuje vše, co je v rozporu s křesťanskou etikou, utvrdilo "rouhačské" Poslední pokušení Krista. Osud snímku Martina Scorseseho z roku 1988 zpečetily protesty křesťanských extremistů. Naproti tomu požehnání celebrity, reverenda Billyho Grahama, a oprášení židovské viny za smrt Krista proměnilo Umučení Krista Mela Gibsona v jeden z nejúspěšnějších filmů historie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.