Film Agnieszky Hollandové Hořící keř věnovaný Janu Palachovi si odvezl hlavní cenu CIGNIS z Mezinárodního filmového festivalu v Hongkongu. V neděli to oznámila Pavla Brožková z televize HBO Česká republika, kde toto drama vzniklo.

"Ocenění se uděluje dílům, která plně vyjadřují sociální a humanitární otázky a zastávají duchovní a umělecké hodnoty. Cenu na slavnostním večeru převzal Jaroslav Kantůrek, generální konzul České republiky v Hongkongu," uvedla Brožková.

V květnu bude Hořící keř reprezentovat Českou republiku také na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Soulu. Tam bude uveden za účasti hlavní představitelky Tatiany Pauhofové.

Autorský tým, který na filmu pracoval, chce navíc pokračovat ve spolupráci s Hollandovou. Svůj nový projekt hodlá natočit podle románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky Olgy Tokarczukové.

"Příběh plánuje natáčení v příštím roce na česko-polské hranici, a ačkoliv bude v polštině, Agnieszka Hollandová hodlá obsadit české herce a spolupracovat s českými filmaři, se kterými už přivedla na svět Hořící keř," řekl serveru iDnes.cz producent Tomáš Hrubý.

Hořící keř v únoru získal jedenáct Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář. Měsíc předtím byl vyhlášen i nejlepším filmem roku 2013 podle hlasování českých filmových kritiků a publicistů, když proměnil šest z deseti nominací včetně těch hlavních. Autor scénáře Štěpán Hulík převzal navíc Cenu RWE pro Objev roku.

Film vznikl z trojdílné minisérie televize HBO, která ho loni odvysílala v 15 zemích Evropy, prodala do dalších osmi zemí včetně Itálie, Francie a Skandinávie a v červnu ho uvede do amerických kin, řekla jeho producentka Tereza Polachová.

Související