Hlavním hostem Letní filmové školy v Uherském Hradišti bude letos francouzský režisér a scenárista Michel Gondry, známý snímky Věčný svit neposkvrněné mysli či z poslední doby adaptací knihy Pěna dní. Na čtvrteční tiskové konferenci jeho účast oznámili pořadatelé.

Gondry na festivalu v české premiéře uvede svůj nový dokument nazvaný Je vysoký muž šťastný? Animovaná konverzace s Noamem Chomským.

Filmová škola v jednom ze svých programových bloků představí retrospektivu Gondryho snímků včetně dokumentů, reklam či videoklipů, které natočil pro zpěvačku Björk či elektronické hudební duo Daft Punk.

Dalším podstatným hostem letošní Filmové školy bude francouzský režisér Bertrand Tavernier, autor jazzového filmu Kolem půlnoci, snímku Volavka či naposledy politické komedie Quai d'Orsay. Právě tu v Uherském Hradišti Tavernier osobně uvede.

Letní filmová škola letos ve svých šesti sálech promítne přes dvě stovky filmů, mezi nimi prý to nejlepší ze současné české, slovenské, maďarské a polské produkce.

Třiceti titulům vévodí předpremiéry čtyř dílů cyklu České století režiséra Roberta Sedláčka a režijní debut Miroslava Krobota nazvaný Díra u Hanušovic.

FESTIVAL

40. Letní filmová škola
Uherské Hradiště
25. července až 4. srpna 2014

V sekci Fokus se bude přehlídka věnovat španělskému národnímu žánru espaňolada, který za pomoci stereotypů typu flamenka či býčích zápasů spoluvytvářel obraz Španělska ve filmech. Festival odvysílá též výběr ze snímků režiséra Luise Garcíi Berlangy.

A aby Španělsko na filmové škole nezůstalo podáno příliš stereotypně, v jiné programové sekci se promítnou naopak španělské horory a filmy, jež svojí estetikou i tématy ze stereotypů vybočují.

Trailer z Gondryho nového filmu Je vysoký muž šťastný?

Přehlídka dále připomene jednoho ze zakladatelů české filmové avantgardy Alexandera Hackenschmieda, který po odchodu z Čech působil ve Spojených státech. Tam natáčel mimo jiné snímky s tanečnicí Mayou Deren.

Retrospektivu snímků muže, kterému se v USA přezdívalo Hamid, doplní výstava a nová publikace o jeho tvorbě. Na přehlídce vystoupí Hackenschmiedův syn Tino Hammid, který sám působí jako fotograf. Do Uherského Hradiště syn přiveze otcovy kresby, malby a fotografie.

40 LET LFŠ

Letní filmová škola vznikla v roce 1964 jako uzavřený seminář pro lektory filmových klubů. Postupně rostl počet účastníků i proto, že přehlídka nabídla vzácnou příležitost k setkání s kinematografiemi zemí mimo socialistický tábor. V Uherském Hradišti se poprvé konala v roce 1981 za účasti více než 500 návštěvníků. S rokem 1989 omezení padla, filmy se staly dostupné a LFŠ ztratila punc výjimečné akce – v roce 1992 měla jen 250 diváků. V posledních ročnících jich přijíždí kolem pěti tisíc. Letos přehlídka oslaví svůj jubilejní čtyřicátý ročník.

V programu Filmové školy se dále objeví sci-fi natočená v takzvaném visegrádském prostoru, a to ta reálně-socialistická i moderní. Podle pořadatelů totiž sci-fi představuje umělecký žánr, který byl socialismem překvapivě tolerován.

V talentové sekci Letní filmová škola předvede snímky dokumentaristky Zuzany Piussi. Její filmy se dotýkají slovenské justice, národovců či voleb, ale také postavení gayů ve slovenské společnosti či stavu slovenské kultury obecně.

"Piussi si vybírá témata pro společnost vyloženě citlivá a někdy až bolavá a nebojí se do nich jít se vší vervou a nekompromisností," uvádějí pořadatelé.

Jako tradičně budou k programu festivalu přidruženy také desítky koncertů, výstav, divadelních představení či multižánrových produkcí.

"Program doplní například také projekce archivních snímků z roku 1914 v takovém autentickém pojetí, aby diváci měli pocit, že skutečně jsou v té době," dodala programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Trailer z Tavernierova nového filmu Quai d'Orsay