Nejen filmaře letos přivítá Filmový festival v Karlových Varech. Osobně jej navštíví také nositel Nobelovy ceny míru a bývalý polský prezident Lech Walesa.

Ten na festivalu ve světové premiéře představí režisérský sestřih filmu Walesa: Člověk naděje, který do kin letos uvedl režisér Andrzej Wajda. Na pondělní tiskové konferenci to oznámil prezident přehlídky Jiří Bartoška.

Podle něj Wajda režisérský sestřih vyrobil speciálně pro festival v Karlových Varech.

“Na festivalech není tak časté, aby byly uváděny režisérské verze filmu, běžně se takové verze ovšem pořizují. Zatím ale nevíme, čím se bude lišit od kopie, která byla vloni uvedena na festivalu v Benátkách,” řekla v České televizi umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová.

Vznik režisérské verze filmu podle pořadatelů platí společnost Unipetrol, partner festivalu a člen skupiny PKN Orlen.

Spolu s Walesou se zvláštního uvedení filmu zúčastní také představitel titulní role Robert Wieckiewicz a herečka Agnieszka Grochowská, která ve snímku hraje Walesovu manželku Danutu.

Sám režisér do Karlových Varů nepřijede kvůli svému vysokému věku, dodal Bartoška. Wajda letos v březnu oslavil osmaosmdesáté narozeniny.

Na pondělní tiskové konferenci pořadatelé dále oznámili, že cenu za umělecký přínos světové kinematografii letos předají režisérovi Williamu Friedkinovi. Ten roku 1972 získal Oscara za režii filmu Francouzská spojka, rok nato byl nominován coby režisér Vymítače ďábla.

Na festivalu Friedkin představí restaurovanou verzi dobrodružného dramatu Mzda strachu z roku 1977.

Druhým laureátem ceny bude herec, scenárista a režisér Zdeněk Svěrák, jenž Oscara obdržel pro změnu v roce 1997 za film Kolja, natočený jeho synem Janem Svěrákem.

Prezident festivalu Jiří Bartoška uvedl, že představí další digitálně restaurovanou kopii českého filmu - projekce Ostře sledovaných vlaků z roku 1966 se 5. července ve Velkém sále Thermalu zúčastní oscarový režisér Jiří Menzel a představitel hlavní role Václav Neckář.

V programu letošního festivalu bude figurovat i pocta americké produkční a manažerské společnosti Anonymous Content, sídlící v Los Angeles. “Od svého založení v roce 1999 se zaměřuje na autorskou tvorbu talentovaných režisérů s komerčním potenciálem,” vysvětlil umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Upozornil také, že firma produkovala například snímky Věčný svit neposkvrněné mysli nebo Babel. Mezi režiséry spolupracující s Anonymous Content patří například Nicolas Winding Refn, Steven Soderbergh či herci Ryan Gosling a Emma Stoneová.

FESTIVAL

49. ročník MFF KV

Karlovy Vary

4. až 12. července 2014

Festival v Karlových Varech letos uvede také všech osm dílů televizního seriálu Temný případ, který natočil režisér Cary Fukunaga, spolupracovník právě společnosti Anonymous Content.

„Velmi si vážíme pocty organizované karlovarským festivalem,” uvedl producent a vedoucí společnosti Steve Golin. Podle něj má festival v Karlových Varech pověst místa, kde se filmaři setkávají s tvůrci, nákupčími, distributory i novináři. Festival tak prý ideálně propojuje západní a východní části Evropy.