Íránské ministerstvo kultury kritizuje herečku Lejlu Hátamí za její údajně nepatřiční chování na filmovém festivalu v Cannes.

Hátámí, která je letos členkou festivalové poroty, totiž při slavnostním zahájení symbolicky na tvář políbila třiaosmdesátiletého prezidenta festivalu Gillese Jacoba.

Tento snímek v íránských médiích doprovází komentář náměstka ministra kultury, podle něhož je takové chování nevhodné, píše agentura AFP.

"Ti, kdo se účastní mezinárodních akcí, by měli brát ohled na cudnost a pověst Íránců a nevytvářet nevhodný obraz o Íránkách," sdělil náměstek ministra kultury Hosejn Núšabadí.

"Íránská žena je symbolem cudnosti a nevinnosti bez ohledu na to, zda je herečkou, nebo ne, takže toto nevhodné chování na festivalu v Cannes je v rozporu s našimi náboženskými principy," dodal Núšabadí.

Hátamí se proslavila zejména rolí v oscarovém snímku Rozchod Nadera a Simin, který se roku 2012 hrál také v českých kinech.

Hátamí pochází z teheránské filmařské rodiny a dodnes v Íránu žije. Film Rozchod Nadera a Simin režiséra Asghara Farhádího dostal v roce 2012 Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Rok předtím byl oceněn i na festivalu v Berlíně.

Podle výkladu islámu je v Íránu od revolučního roku 1979 zakázán fyzický kontakt ženy s mužem, který není jejím příbuzným.

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí však na své internetové stránce povoluje, aby muž cizí ženě podal ruku, ovšem jenom tehdy, má-li rukavici a nebude-li dlaň tisknout.

Související