Americký režisér a dlouholetý kritik establishmentu Oliver Stone natočí celovečerní film o Edwardu Snowdenovi. Informovala o tom agentura AP.

Snímek o bývalém zaměstnanci americké Národní bezpečnostní agentury, který zveřejnil informace o sledování ze strany bezpečnostních služeb USA, vzniká podle knihy nazvané The Snowden Files. Napsal ji novinář britského deníku Guardian Luke Harding, jehož si Stone při natáčení vezme ke konzultaci.

“Jde o jeden z největších příběhů naší doby,” uvedl v tiskovém prohlášení Stone, který pro film sehnal i podporu zmíněného deníku.

“Snowdenova odhalení navždy změnila to, jak vlády přistupují k technologiím,” dodal Alan Rusbridger, šéfredaktor Guardianu.

Agentura AP v této souvislosti cituje Stoneovy výroky z jeho loňského vystoupení na festivalu v Karlových Varech. “Snowden je pro mě hrdina, protože odhalil tajemství, která jsme měli všichni znát,” řekl Stone.

Režisér v květnu letos již potřetí navštívil Rusko, kde rozpisoval scénář filmu. Setkal se také s bývalým vůdcem Sovětsého svazu Michailem Gorbačovem.

Při natáčení filmu, jenž zatím nemá studiového partnera, bude ale Stone muset postupovat rychle. Minulý měsíc totiž distributor Sony Pictures zakoupil práva na zfilmování knihy taktéž redaktora Guardianu Glenna Greenwalda nazvané No Place To Hide, která podává Snowdenův příběh zase jinak.

Za tímto snímkem budou stát Barbara Broccoliová a Michael G. Wilson, tedy producenti akční ságy s agentem 007 Jamesem Bondem.

Producentem Stoneova filmu, jež se má začít natáčet koncem roku, bude režisérův dlouhodobý investor Moritz Borman.

Hollywood je přitom k politickým kauzám spíš opatrný: loni studio DreamWorks investovalo 28 milionů dolarů do filmu The Fifth Estate o zakladateli serveru Wikileaks Julianu Assangeovi, snímek však celosvětově vydělal pouhých 8,6 milionu dolarů.

Související