Americký úřad Federálního letecké velení zvažuje, zda hollywoodským producentům dovolí používat bezpilotní letouny.

Na úřad se obrátilo už několik filmových a televizních studií, které chtějí natáčet za použití takzvaných dronů, informovala agentura Reuters.

Oficiální žádost o udílení licencí nyní podala i Americká filmová akademie, která zastupuje velká studia a organizuje udílení Oscarů.

“Bezpilotní letouny by filmařům poskytly nápaditější a bezpečnější způsob, jak pořizovat letecké záběry,” argumentuje v tiskovém prohlášení mluvčí akademie Neil Fried.

Federální letecké vedení tento týden upřesnilo, že kromě akademie se na něj obrátily již čtyři filmové společnosti.

Úřad nyní zvažuje, zda by na vydávání povolenek vydělal tolik, aby mohl licenci vydávat i přes bezpečnostní ohrožení, jež drony představují.

Například minulý měsíc se soukromý bezpilotní letoun málem srazil s dopravním letadlem na letišti ve Floridě, připomíná v této souvislosti agentura Reuters.

“Domníváme se, že je v našich silách umožnit, aby se ve velmi omezeném měřítku a za přísných opatření drony při natáčení filmů používaly,” potvrdil mluvčí úřadu Les Dorr, podle nějž by povolení mohly získat drony vážící méně než pětadvacet kilogramů.

Deník Guardian spekuluje, že o licenci by si pravděpodobně zažádal producent Jerry Bruckheimer. Ten chce nyní s hercem Tomem Cruisem natočit pokračování leteckého akčního filmu Top Gun.

Minulý měsíc totiž Bruckheimer řekl, že film se má točit právě kolem dronů. “Ústředním motivem filmu bude otázka, zda jsou dnes piloti v době dronů postradatelní. Cruise dokáže, že tomu tak není,” řekl Bruckheimer serveru Huffington Post.

Podle nynějších pravidel mediální společnosti nesmí bezpilotní letouny užívat, přestože například v zemědělství lze licence na využití dronů získat.

Související