Částkou v přepočtu 3,2 miliardy korun za rok podpoří čínská vláda svůj filmový průmysl.

Informovala o tom státní tisková agentura Sinchua, podle níž se za tuto částku, spravovanou speciálně zřízeným fondem, má vyprodukovat zhruba 5 až 10 filmů ročně.

Peníze, které do balíčku poskytne zejména čínské ministerstvo financí a Čínská lidová banka, fond pošle i na stavbu nových digitálních kin v chudších regionech v centru a na západě země.

Fond podpoří také export čínských filmů do zahraničí či rozvoj webových portálů zaměřených na film.

Součástí vládního balíčku na podporu filmu bude i sleva na DPH při prodeji distribučních filmových práv, a to až do roku 2018, dodala Sinchua.

Čínská vláda chce navíc zvýhodněnými podmínkami přimět banky k tomu, aby půjčovaly firmám operujícím ve filmovém sektoru.

Úlev na daních se zřejmě dočkají i produkční společnosti, které vstoupí na burzu, a také pojišťovny, jež si zakoupí akcie filmových společností.

Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že čínský filmový trh dlouho vedly filmy importované z Hollywoodu.

Vloni, kdy měl čínský filmový trh celkový objem 70,5 miliardy korun, však Číňané poprvé navštívili víc domácích než zahraničních filmů. Největší podíl na trhu měla firma China Film Group s celkem 30 procenty.

Čínská vláda chce nyní domácí filmový průmysl podpořit právě proto, aby zmenšila vliv Hollywoodu.

Ten naopak začal dělat vše pro to, aby se do čelného postavení na druhém největším filmovém trhu na světě vrátil. Společnosti Paramount nebo Dreamworks nedávno začaly najímat čínské herce a s čínskými firmami se pouští do koprodukcí, dodává Reuters.

Na filmový festival v Šanghaji například tento měsíc přijeli hollywoodští herci Hugh Grant, Nicole Kidmanová či John Woo.

Většímu propojení společností z obou zemí a obecně silnějšímu angažmá Hollywoodu v Číně však brání státní regulace, které každoročně omezují počet filmů importovaných z ciziny.

Počet kin v zemi přitom stále roste – jen vloni se v Číně otevřelo 903 nových kinosálů, v celé zemi už jich funguje téměř 4600.

Související