Režisér a scenárista Tomáš Svoboda, který se věnuje především autorskému divadlu, začal tento týden natáčet filmovou komedii Hodinový manžel. Pracovat bude celé léto převážně v Nymburce, Poděbradech a v Nízkých Tatrách. Premiéru v kinech má jeho debut mít ještě do konce roku, oznámila mluvčí projektu Svetlana Čeveleva.

Svoboda má na kontě například inscenace Jaromír Jágr, Kladeňák nebo Příběhy obyčejného hovadství. Do širšího povědomí vstoupil politickým kabaretem Blonďatá bestie či v poslední době kabaretem Miloš Ubu.

Jako hlavní mužskou čtveřici do své filmové prvotiny obsadil Bolka Polívku, Davida Novotného, Davida Matáska a Lukáše Latináka. V ženských rolích se objeví Eva Holubová, Jitka Čvančarová, Zuzana Norisová a Simona Babčáková.

Přestup z divadel do kin nepovažuje Svoboda za zásadní změnu. "Autorský film není od autorského divadla zase až tak vzdálený. Zase vyprávím legrační příběh, jen trochu jinými prostředky," komentoval svůj filmový projekt. Lákavý byl podle něj především autorsky.

"Především vytvořit příběh, který bude natolik zajímavý a vtipný, aby oslovil dostatečný počet lidí, aby do toho vložili svoje peníze, dostatečný počet produkčních, aby s tím spojili půl roku života, a dostatečný počet herců, aby tomu příběhu propůjčili to, co umějí jen oni," řekl. Lákavé podle něj bylo i celé to složité řemeslo filmové režie, které si už zčásti vyzkoušel při menších televizních projektech.

Scénář slibuje neotřelou zábavu, která se prý poněkud vymyká z běžného mustru českých komedií. "Něčím mi připomíná můj oblíbený film Do naha. Především svým lehce humorným pohledem na velmi nehumornou situaci hlavních hrdinů. Navíc si myslím, že tenhle typ filmů tady dost chybí. Řeší nesnadné soužití mužů a žen, rozchody a potkávání a v neposlední řadě odvahu změnit svůj pošahaný osud," uvedl David Matásek, který se se Svobodou zná už více než deset let.

"Dělali jsme spolu v legendární Boudě Národního divadla představení Hamlet-stroj. A neméně legendární pak bylo představení Jaromír Jágr, Kladeňák v Městském divadle Kladno, které se dočkalo 55 repríz. Věřím, že ani na tuhle spolupráci nikdo z nás dlouho nezapomene," dodal.

Hlavní hrdinové filmu jsou vášnivými hráči vodního póla a společně provozují bazén. Ten jim však jako nevyhovující vypustí hygiena, a čtveřice se tak rázem ocitá doslova na dně. Jeden z nich pak začne v bazénu dokonce i bydlet, když se pohádá s manželkou a uražen odejde z domova.

Z nedostatku příležitostí začnou pak podnikat jako "hodinoví manželé" a postupem času si najdou klientelu mezi místními dámami. Každý z nich má svou pravidelnou zákaznici, ale ty mají kromě oprav často i specifická přání a potřeby.

Související