Mimořádnou cenu Andreje Stankoviče za rok 2013 získal ve čtvrtek večer v Praze za celoživotní přínos filmu producent tvorby Jana Švankmajera Jaromír Kallista.

Mimořádné zvláštní uznání převzal režisér Tomáš Vorel za ryzost svého dosavadního filmového díla. Cena nese jméno básníka, knihovníka a filmového kritika.

Na čtvrtečním setkání v Městské knihovně v Praze byla udělena i tři zvláštní uznání za rok 2013. Jejich držiteli jsou filmař a pedagog Martin Čihák za znovuobjevování světa čistého filmu v knize Ponorná řeka kinematografie, tvůrci dokumentárního cyklu Český žurnál za autorsky svébytné ztvárňování citlivých společenských témat a šíření kritického ducha, a režisér Martin Řezníček.

Ten byl oceněn za dokumentární projekt Rudý kovboj připomínající nebezpečný ráz velmocenských špionážních praktik.

Kallista byl oceněn za svou nezištnou, trpělivou a vytrvalou pomoc dílům, která by jinak vznikala jen těžko. V tuzemských podmínkách se stal jedním z nejdůležitějších a průkopnických hledačů cest k nezávislé produkci.

Cenu převzal i za to, že ani v době pragmatických ohledů a ryze finančních motivací nerezignoval na umělecké kvality, o čemž svědčí i jeho dlouholetá pedagogická práce na pražské FAMU.

"Dobře víte, že ve společnosti Athanor nesoutěžíme a nesbíráme ceny. Z tohoto uznání mám ale opravdu radost, protože jde o skutečně nezávislou tvorbu," řekl Kallista.

Už dlouho shání peníze na nový Švankmajerův film Hmyz a organizuje spoustu výstav doma i v zahraničí spojených s projekcemi filmů.

Skupina Samozvanců, nyní ve složení Jiří Fiedor, Petr Fischer, Martin Fišer, Jiří Forejt, Michael Hauser, Vladimír Hendrich, Michal Matzenauer a Petr Šafařík, letos tato ocenění udělila podvanácté. Laureáti přebírali kromě diplomu bronzovou plastiku od sochaře Michala Blažka, grafiku od Michala Matzenauera a tradičně láhev domácí slivovice Nikolajka.

Slavnostní akt byl spojen s literárně-poetickým, hudebním a filmovým pásmem, ve kterém zazněly verše věnované Stankovičovi z úst českých básníků a hudebníků Eugena Brikciuse, Johna Boka, J. H. Krchovského, Zdeňka "Hmyzáka" Nováka a Pavla Zajíčka.

Zahráli a zazpívali například Pepa Čečil, Josef "Bobeš" Rössler, Milan "Záviš" Smrčka, Nikol Fischerová, trumpetista a jazzman Julius Baroš a hudební formace Jazz Khonspiracy. Promítnuty byly ukázky z oceněných filmů.

Cena Andreje "Nikolaje" Stankoviče navazuje na tradici Cen samozvanců, které po tři roky uděloval básník a kritik Stankovič mimořádnému, avšak mainstreamovými filmovými médii povětšinou přehlíženému počinu v kinematografii. Cenu od něho získali režiséři Jan Němec, Radim Špaček a Karel Vachek.

Po Stankovičově úmrtí se v roce 2002 skupina Samozvanců rozhodla na protest proti bulvarizaci českého kulturního prostředí v této tradici pokračovat. V uplynulých letech se tak laureáty stali například Zuzana Piussi, Karel Vachek, Tereza Reichová, Martin Kohout, Miroslav Štěpánek, Václav Mergl, Jana Ševčíková a Miroslav Bambušek.

Související