Pět kin nabídne letos v létě každý den filmové projekce za cenu 40 korun. Populární Pražské filmové léto se letos dočká své mutace i v Brně a Hradci Králové. Oznámila to Radka Urbancová ze společnosti Aerofilms.

Přehlídka proběhne během července a srpna v síti pěti "spřátelených kin" Světozor, Aero a Bio Oko v Praze, Scala v Brně a Bio Central v Hradci Králové. Pátý ročník divácky oblíbené akce přinese během prázdninových měsíců každý den první odpolední nebo podvečerní projekci za vstřícných 40 korun.

Diváci budou mít za toto symbolické vstupné možnost zhlédnout všechny zásadní filmové novinky uplynulé sezony, které jim během roku utekly nebo kterým propadli a rádi by je viděli znovu.

"Zatímco Světozor bude přehlídku hostit celé dva měsíce, do Oka vtrhne Pražské filmové léto pouze v červenci a v srpnu po něm štafetu přebere žižkovské Aero. Po oba letní měsíce se sesterského filmového léta dočkají také diváci Bia Central v Hradci Králové a v srpnu pak poprvé také brněnští diváci v kině Scala – logicky pod názvem Královéhradecké a Brněnské filmové léto," dodala Urbancová.

Také v Hradci Králové a Brně se budou vstupenky na přehlídku prodávat po 40 korunách.

Přesný program přehlídky se liší kino od kina. Ani v jednom z nich ale nebudou chybět jedny z nejoblíbenějších filmů uváděných v těchto pěti kinosálech uplynulou sezonu. Jsou jimi diskutovaná otevřená studie ženské sexuality Larse von Triera Nymfomanka, vysoce hodnocená sci-fi Gravitace se Sandrou Bullockovou a Georgem Clooneym v hlavních rolích, italský artový hit o rozmařilé římské smetánce Velká nádhera nebo svérázná komedie Wese Andersona Grandhotel Budapešť s plejádou hereckých hvězd.

Ani letos se program neobejde bez restaurované kultovní klasiky. Diváci si mohou přijít zavzpomínat na Tarantinův film Pulp Fiction: Historky z podsvětí z roku 1994. Na přehlídce bude uveden také celovečerní dokumentární road-movie Dana Přibáně Trabantem až na konec světa, který předcházel populárnímu televiznímu seriálu České televize.

Během přehlídky mohou diváci dohnat také mezery v nových českých filmech. Do programu se dostaly například filmy Revival Alice Nelis nebo film o nekalých dopingových praktikách v 80. letech Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové.

Většina kin také uvede zástupce české kinematografie na letošním festivalu v Cannes – drama Cesta ven. Nastupující generaci filmařů bude reprezentovat komedie Tomáše Pavlíčka s názvem Parádně pokecal.

Během loňského léta přehlídku ve třech pražských kinech navštívilo téměř 15 tisíc diváků.

Související