O poznání kvalitnější a vyrovnanější než v uplynulých letech byla úroveň letošní hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který vyvrcholil v sobotu udílením Křišťálových glóbů. Soutěž nabídla obvyklou směs témat i stylů – od dramat z uzavřených prostor přes groteskní i vážné společenské metafory po zaumná kejklení s diváckou trpělivostí. A objevilo se v ní i několik nadstandardních filmů.

Jeden z nejsilnějších zážitků přinesla klasicky pojatá balada Kukuřičný ostrov, kterou gruzínský režisér George Ovašvili situoval do jediného magického prostoru – na ostrůvek uprostřed pohraniční řeky Inguri, jež odděluje Gruzii od Abcházie. Na tomto kousíčku úrodné půdy zápasí o živobytí bezejmenný stařík se svou šestnáctiletou vnučkou.

Skvostně natočené drama, odvíjející se téměř bez dialogů, má sugestivní atmosféru a místy přechází do surrealistických obrazů. Vypráví o vysilující lopotě, marném souboji s přírodními živly i o absurdní nesnášenlivosti, zosobňované pohraničními patrolami z obou stran. Křišťálový glóbus za nejlepší film (a cena od ekumenické poroty jako bonus) je o to významnější, že koprodukční projekt, na němž se podíleli reprezentanti 13 různých národů, vznikl i s českou účastí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.