Po devětadvaceti letech slavné japonské animační Studio Ghibli přerušuje výrobu.

Firma stála především za ručně kreslenými filmy režiséra Hajaa Mijazakiho, který vloni po dokončení svého posledního snímku Zvedá se vítr oznámil odchod do důchodu.

V neděli tentýž krok naznačilo Studio Ghibli. Jeho generální manažer Tošio Suzuki v japonské televizi oznámil, že studio dočasně zastaví produkci a propustí animátory.

Ve firmě zůstanou zaměstnaní jen ti, kdo budou spravovat obchodní značky již hotových snímků nebo se starat o muzeum, jež firma provozuje v Tokiu.

“Mijazakiho odchod se na našem rozhodnutí samozřejmě podepsal,” řekl spoluzakladatel studia Suzuki, který firmu převzal vloni právě po Mijazakim.

“Momentálně jsme zastavili produkci, přemýšlíme nad úplným rozpuštěním produkční složky firmy a provádíme restrukturalizaci,” řekl Suzuki.

Tento plán již před čtyřmi roky v rozhovoru nastínil Mijazaki, podle něhož by firma mohla dál existovat zhruba s pěti zaměstnanci. “V takovém případě by přestali vyrábět filmy. U toho ale já už být nemusím,” dodal.

I podle Suzukiho by firma teoreticky mohla dál vyrábět snímky, nyní se ale chce “nadechnout a vše si v klidu rozmyslet”.

VÝDĚLKY ZA 15 LET

Výdělky filmů režiséra Hajaa Mijazakiho

Zvedá se vítr (2014) - 117 milionů dolarů

Ponyo z útesu nad mořem (2009) - 201 milionů dolarů

Zámek v oblacích (2005) - 235 milionů dolarů

Cesta do fantazie (2002) - 274 milionů dolarů

Princezna Mononoke (1999) - 159 milionů dolarů

To například podle herního serveru Kotaku neznamená, že by se Studio Ghibli k výrobě filmů za čas nemohlo vrátit. Nyní se však do dalších projektů pouštět nebude.

O tom, že se studio chystá skončit, informoval již před časem japonský server News Cafe. Tomu prý insider z firmy řekl, že kvůli vysokým nákladům na produkci a nízkým výdělkům firmě ani jiná možnost nezbývá.

Japonský deník Asahi Šimbun ve svém pondělním komentáři připomněl, že Studio Ghibli na rozdíl od konkurence dál zaměstnává japonské animátory a nesnaží se ušetřit tím, že by práci takzvaně outsourcovalo do zahraničí.

Za poslední rok ze studia navíc odešli dva ze tří zakladatelů, mezi které patřil i Mijazaki. Jeho loňský film Zvedá se vítr stál 90 milionů dolarů, v Japonsku vydělal pouze 5 milionů. Tržby ze zahraničí však byly 112 milionů.

Poslední snímek druhého zakladatele studia Isaa Takahaty nazvaný Kaguja-hime no Monogatari byl do kin uveden vloni v prosinci a stál 50 milionů dolarů. Ty se studiu nevrátily.

Naposledy firma letos v červenci uvedla film Omoide No Mani, od něhož očekává výdělek 36 milionů dolarů.

Podle komentátorů Studio Ghibli nyní patrně převezme model praktikovaný konkurencí. Ta animátory najímá na konkrétní projekty a propouští je ve chvíli, kdy je film hotov. Ghibli na této bázi pracovalo do roku 1992, od té doby své animátory zaměstnávalo na plný úvazek.

Studio Ghibli vzniklo v roce 1985 krátce poté, co Mijazaki uvedl svůj film Naušika z Větrného údolí. Firmu spolu s Mijazakim a Suzukim založil Isao Takahata. Studio se zapsalo vysoce morálními, ale přitom rodinnými animovanými filmy, které žánr japonského anime proslavily po celém světě, připomíná deník Guardian.

Největším úspěchem studia byl roku 2003 Mijazakiho film Cesta do fantazie, který získal Oscara.