"Měla jsem se nad to povznést," napsala dcera herce Robina Williamse, který v pondělí doma spáchal sebevraždu, ve svém středečním posledním příspěvku na Twitteru.

Ze sociálních sítí se rozhodla odejít poté, co dostala několik falešných fotografií, které měly připomínat jejího oběšeného otce.

Pětadvacetiletou Zeldu Williamsovou na Twitteru, Instagramu a Tumblru sledovalo přes čtvrt milionu fanoušků. S nadávkami a urážlivými vzkazy se podle serveru amerického deníku The Washington Post snažila bojovat naposled v červnu.

Francouzská zpravodajská agentura AFP v souvislosti s Williamsovou smrtí naznačila souvislost mezi životním stylem v Hollywoodu a psychickými problémy.

Připomněla případ Philipa Seymoura Hoffmana, který se před několika měsíci předávkoval heroinem, a výčtem herců pokračovala až k Marilyn Monroe. Mezi hvězdami, které podlehly závislosti nebo vlastním démonům, jsou Heath Ledger, Brittany Murphyová, River Phoenix, Anna Nicole Smithová či Judy Garlandová.

Podle odborníků, které AFP oslovila, se však Hollywood snaží osobnostem s problémy pomáhat prostřednictvím specializovaných klinik a závislé herce nijak nediskriminuje.

Sám Williams otevřeně mluvil o své terapii. Kvůli depresi a závislostem podle psychoterapeutky Judi Bloomové navštěvoval jedno z nejlepších sanatorií.

Zpravodajský server BBC zase s psychózami spojuje profesi komediálních herců.

V lednu publikovala oxfordská univerzita výzkum, ze kterého vyplývá, že osobnostní profil komiků je velice neobvyklý a protikladný. Ve srovnání s ostatními herci u nich neustále soupeří introvertní a extrovertní složka osobnosti.

"Možná je komedie (tedy extrovertní složka) způsobem, jak se vyrovnat s tou depresivní stránkou. Samozřejmě to neplatí pro všechny komiky," vysvětlil BBC profesor Gordon Claridge.

Podle informací BBC měl Williams maniodepresivní psychózu, při které člověk propadá hluboké depresi nebo naopak extrémnímu pocitu štěstí.

Terry Gilliam, mimo jiné režisér filmu Král rybář, kde Williams hrál podivínského profesora historie, uvedl, že podobné nadání je nevyhnutelně vykoupeno problémy.

"Když máte od Boha takový talent, jako dostal Robin, musíte za to zaplatit," řekl BBC Gilliam, sám komik legendárních Monty Pythonů. 

Související